‘11 AYIN SULTANI’

Davul sesleriyle uyanmak, topun patlama sesini duymak, pide kuyruğunda bekleme keyfini yaşamak, pidenin kokusuna hayran kalmak ve ezanla birlikte kokudan çok daha fazlasına ulaşmak, ramazanın vazgeçilmez meyvesi hurma ile oruç açmak, iftar sonrasında güllacın tadına bakmak.. Evet, hakikat bildiniz tüm bunları bir yıl daha yaşamak demek ’11 AYIN SULTANI’ geldi demek..

Oruç tutulduğu vakit uzun mühlet aç kalındığı için beden hareketlerimizle bir arada metabolizmamızda yavaşlar ve tüketilen besinlerin bedenimizde yağ haline gelmesi kolaylaşır. Başka yandan açlığın uzun sürmesi baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, dalgınlık, dikkatsizlik, sonluluk, hazımsızlık, şişlik üzere rahatsızlıklara neden olabilir. Uzun süren açlık sonrasında ise ani ve fazla yemek yenildiği için yemek sonrasında kan şekeri süratli bir artış gösterir ve iftar sonrasında kendimizi yorgun, halsiz hissedebiliriz.

11 ayın sultanını sultanlar üzere yaşamak istiyorum, hem sıhhatimi korumak hem formumu korumak istiyorum diyorsanız ipuçlarımı okumadan geçmeyin derim. Keyifli okumalar..

 • Porsiyon denetimi kadar besinlerin içeriğinde bulunan yağ, karbonhidrat, protein, vitamin, mineral üzere unsurlarda epeyce kıymetlidir. Olabildiğince kaliteli besin tüketmeye ihtimam göstermelisiniz.

 • Enerji veren fakat kan şekerinizi istikrarlı bir biçimde yükseltecek besinleri tercih etmelisiniz. Beyaz ekmek, pirinç pilavı üzere besinlerin glisemik indeksi yüksektir. Bu nedenle bulgur pilavı, kepekli ekmek yahut kepekli makarna üzere posalı besinler tercihiniz olmalıdır.

 • En değerli noktalardan biri ise pişirme sistemleridir. Tükettiğiniz besin kadar o besini nasıl tükettiğinizde kıymetlidir. Bilhassa kavrulmuş, tütsülenmiş ve kızartılmış besinler yerine ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmelidir.

 • Oruç tutanların sahur yapmaları sıhhatin korunması açısından kıymetlidir. Sahurda peynir, yumurta, yoğurt üzere hafif besinler tüketilmelidir. Seçilen besinler yüksek güç içermeli ve kolay hazmedilecek besinler olmalıdır.

 • Uzun bir müddet susuz kalınacağı için iftar ile sahur ortasında içilen su ölçüsü hayli kıymetlidir. En az 2-2.5 litre su içilmelidir. Sahur ve iftarda kâfi sıvı alımı da epey kıymetlidir. Sıvı tüketimini arttırmak için alternatifler ise; iftarda çorbaya yer vermek, ayran, taze sıkılmış meyve ve zerzevat suları, çorba, komposto üzere içecekleri tüketmek.

 • Kafein içeren içecekleri değil süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu üzere bitki çayları tercih etmelisiniz.

 • Ramazanın vazgeçilmez meyvesi olan hurma yüksek lif, fosfor, magnezyum, A vitamini, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, B1, B2, B3, B6, B9 üzere vitamin ve mineralleri içermektedir. Kalp-damar hastalıklarına karşı gözetici olan hurmayı gönül rahatlığıyla tüketebilirken yüksek şeker içerdiği için denetimli bir halde tüketmeniz hayli değerlidir.

 • Aniden fazla ölçüde yemek yemenin bedene yükleyeceği yükü azaltmak için öğünler; sahur ve iftarda iki ana öğün, iftardan sonra küçük orta öğünler halinde olmalıdır. İftara peynir, domates, zeytin üzere kahvaltılıklar yahut çorba üzere hafif yemeklerle başlanılması, yaklaşık 15 dakika sonra öteki yemeklerle devam edilmesi uygundur.

 • Şerbetli, yağlı tatlılar değil sütlü tatlılar yahut meyve tatlıları tercihiniz olmalıdır.

 • İftar sofrasından sonra televizyon yahut bilgisayar karşısına geçmek, koltukta dinlenmek yerine biraz hareket etmek, kısa aralıklı yürüyüşler yapmak metabolizmanızı hızlandırmak için size yardımcı olacaktır.

 • Bir ay boyunca beslenme sisteminiz değişecektir buna bağlı olarak konstipasyon (kabızlık) gözlenebilir. Bu nedenle kabızlığı önlemek için kuru baklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler, taze ve kuru meyveler, kuruyemişler (ceviz, fındık, badem..) üzere lif oranı yüksek besinler tercihiniz olmalıdır.

Başa dön tuşu