6 Adımda Nasıl Sağlıklı Zayıflarsınız ?

Havalar güzelce ısınıyor. Çoğumuzu tatlı bir telaş alıyor, tatil programları yapılıyor, yerler seçiliyor. Kıyafetler gözden geçiriliyor. Neler hazırlanacak tek tek ayarlanıyor.

Tabii ki sıra bikini ve mayolara geliyor…Hadi hatırlayın geçen yıldan bu vakte kadar “Kilonuz artmış mı?” Daha geçen yıl aldığınız deniz şortunuz, bikini ve mayonuz daralmış mı yoksa siz mi genişlediniz?

Şimdi bu yazıyı okuyacaklarınızdan kimileriniz ..”Ayyy tam da benden bahsediliyor” diyecek, kimileriniz da “Yok canım ben her mevsim vücut ağırlığıma, yediklerime, içtiklerime dikkat ediyorum.” diyeceklerdir.

Benim için “ tatil mevsimine zayıflayarak girin” cümlesi fazla bir şey tabir etmiyor ki “ben her vakit ve her mevsim kiloma, yediklerime, içtiklerime, ölçü denetimine dikkat ediyorum” diyeceksiniz..

İşte tam da biz beslenme uzmanları bu ikinci kitlenin sayısının artmasını istiyoruz. Yani yalnızca yaz mevsiminde fazla kilolarımız aklımıza gelmemeli. Eğer her mevsim bu hususta hassas olursak metabolik süratimiz düşmez, iç organlarımız yağlanmaz. Bağışıklık sistemimiz güçlenir. Sık sık kilo alıp vermediğimiz için kas elastikiyetimiz bozulmaz.. Yani cilt ve deri sarkmaları yaşanmaz.. Kısa aralıklarla süreksiz kilo kaybının ( bir de sıhhatsiz, istikrarsız diyetler yapıyorsanız eyvah) kısa bir müddet sonra fazlasıyla geri döneceğini bilmenizi isteriz. Bunun içindir ki sizlere verdiğimiz bildiriler da daima şunun altını çizeriz;

Kısa müddetlerde “bilinçsiz yapılan diyetler hem metabolik istikrarınızı hem de moral motivasyonunuzu bozar

Her seferinde başa dönersiniz. Tekrar tıpkı tekniklere başvurursanız vücudunuz inatlaşır. Her seferinde daha fazla kilo alırsınız. Bunları bir kere daha yaşamamak için; fazla kilolarınızdan kurtulmaya gerçekten karar verin;

  • Vazgeçmeyin
  • Ertelemeyin
  • Eyleme geçin

İlk yapacağınız iş; bulunduğunuz etrafta uygunca araştırarak “deneyimli bir beslenme uzmanı ile bir yol haritası çizin. Gittiğiniz beslenme uzmanınızla ömür ve beslenme gerçeğinizi “sansürsüzce” paylaşın…

Bu paylaşımlarınızla bir arada beslenme alışkanlığınızı ve ömür halinizi değiştirmeye “bir yerden başlayın” ve devam edin.

Aşağıda “6 adımda nasıl sağlıklı zayıflarım ?” isimli sizler için hazırladığımız yazıyı okuyarak, yazılanları uygulayarak, eğer varsa bir şişmanlık probleminiz bunun da bahtınız olmadığını bilmelisiniz.

6 Adımda Nasıl Sağlıklı Zayıflarsınız?

1- Her gün tertipli kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirin. Kahvaltınızda kaliteli protein kaynağı yumurta, peynir, mevsim zerzevatları, “ölçülü” tam tahıl ekmeği olmalı. Bazen değişiklik yaparak bir kase yoğurt, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, bir elma rendesi, 1tatlı kaşığı tarçın ilavesi ile kahvaltınızı çeşitlendirebilirsiniz.

2- Bedeninizin ihtiyacı olan suyu kesinlikle gün içerisinde tüketmeye itina gösterin. Bir hesaplama sistemi; kilonuzu 30 ile çarpın ve çıkan sonucu ml hesabı olarak düşünün. Örneğin kilonuz 78, bunu 30 ile çarpın çıkan sonuç 2340 ise ml cinsinden yuvarlarsak 2.3 ml çıkar yani günlük olarak çabucak hemen iki buçuk litre su içmeniz gerekmektedir.

3- Ana öğünleri beklemeden orta öğün alışkanlığı kazanın. Böylelikle kan şekeriniz dengelenecek ve çok acıkmadığınız için beslenme programınızı bozmadan devam etmiş olacaksınız. Bu değerli bir nokta !

4- Bedeninizin ödem yapmaması için tuzlu ve hazır besinler tüketmemelisiniz, ödem atıcı maydanozu limonlayarak bol bol tüketebilirsiniz, yeşil çayda hem ödem atıcı hem de yağ yakıcıdır unutmayın..

5-Her gün tertipli olarak spor yapın, bilhassa de her sabah kahvaltıya başlamadan evvel 45 dakika yahut bir saat yürüyüş yapın. Egzersiz, güne daha enerjik başlamanızı ve psikolojik olarak daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

6- Yazımızın başında belirttiğimiz üzere kararlılığı elden bırakmayın doğal ki disiplinle uygulamanız ve  sabırlı olmanız işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Kendinizi, vücudunuzu, hayatı daha çok seveceksiniz. Bu programla birlikte harikulade bir özgüven kazanacaksınız.

“Karar verdim, vazgeçmedim, disiplinle, sabırla uyguladım. Kazandım” diyeceksiniz. Yazında tadını doya doya çıkarın..

Başa dön tuşu