A’dan Z’ye Konumuz Kahve

Kahve içerdiği kafein, niasin, mikroelementler ve antioksidanlar nedeni ile metabolizmayı hafif de olsa hızlandırıyor, kan deveranını artırıyor, kişiyi daha dinç hissettiriyor, dikkatin daha da ağırlaşmasını sağlıyor. Zihnin daha dirençli ve uyanık olmasına yardımcı oluyor. Harvard bilim adamlarının 200 bin kişi üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda kahve içenlerin diyabet, yüksek tansiyon, depresyon riskinin içmeyenlere nazaran daha düşük olduğu ortaya çıktı. Üstelik tıpkı araştırma sonucunda kahve içenlerin daha fazla yaşadıkları da ortaya çıkıyor.

Depresyondan karaciğer yağlanmasına kadar birçok metabolik hastalıklara karşı esirgeyici fonksiyonu olan kahvenin çalışmalarına bir göz atalım isterseniz:

Çalışmalar diyor ki;

  • İnsülin direncini kırıcı tesiri nedeni ile kişinin tatlı gereksinimini azaltıyor. Yapılan bir çok araştırmada şeker hastalığını önleyici olabileceği bildiriliyor.

  • Alzheimer ve Parkinson hastalığına karşı nizamlı tüketimde hami tesiri olabileceği konusunda da araştırmalar var. Hafızayı güçlendiriyor.

  • Yapılan çalışmalar günde 1-3 fincan içilen Türk kahvesinin birçok kanser cinsinden esirgeyici olduğuna işaret ediyor.

  • Kahvenin içeriğindeki antioksidan kalp sıhhatine güzel geliyor fazla tüketiminde ise kalpte ritim sorunu olanlarda çarpıntıyı tetikleyebiliyor.

  • Avrupa Besin Güvenliği Otoritesi gebeler için kafein alımlarının en fazla 200 mg olmasını ve bu seviyenin hem bebek hem de anne için risk oluşturmadığını belirtmektedir.(EFSA)

  • Araştırmalar diyabetli bireylerin kahve tüketimini azaltmasına gerek olmadığını göstermekte hatta orta seviyede kahve tüketiminin tip 2 diyabet gelişim riskinin azaltılmasına yardımcı olabilmektedir. Lakin olağan ki şekersiz!(EFSA)

  • İngiliz Kalp Birliği, orta seviye kahve alımının kalp ritim bozukluklarına, kalp damar hastalıklarına neden olmadığını ve kan basıncını etkilemediğini belirtmektedir.(The British Heart Foundation)

  • Egzersizden 20-30 dakika evvel 1 fincan kahve içmek, antrenman yapma müddetini uzatabilmektedir.(EFSA)

  • Journal of Sports Physiology and Performance’ta yayımlanan randomize denetimli bir çalışma, 13 erkek atletin yarıştan bir saat evvel kahve içme ile koşu müddetini 10 saniye kadar azaltabildiklerini göstermektedir. (Çalışma 1 mil = 1609 metre için yapılmıştır) Araştırmacılar bu durumun temelinde kafeinin adenözin reseptörlerini (nöral yollarda hudut hücresi aktivitesini) kısıtlamasının hücre aktivitesini arttırmasının rol oynadığını söylüyor.En değerli nokta ise kahvenin tüketim zamanlaması.

Kahve ve çayda bulunan tanenler ince barsaklarda demir emilimini yarı yarıya azaltmaktadır. Bu nedenle çok çay, kahve içenlerde demir eksikliği sonucu anemi oluşabilmektedir. Bu yüzden yemeklerden 1-1.5 saat evvel yahut sonra çay-kahve tüketilmesi önerilmektedir. Tüm bunlar düşünülerek günde 2 fincan yahut daha az ölçüde kahve içilebilir. Günlük 4-5 fincan çay-kahve üzerinde tüketim çarpıntı ihtimalinin yanı sıra uyarıcı tesirinin tam bilakis yorgunluk, konsantrasyon güçsüzlüğü yaratacaktır. Hem tok tutsun, hem metabolizmayı çalıştırsın hem dikkati arttırsın istiyorsak, kahveyi şekersiz, kremasız, şurupsuz sütle ya da sade olarak günde 2-3 fincanı geçmeyecek biçimde tüketmenizi tavsiye ederim.

Dikkat! Gün içinde içilen fazla ölçüde kahve, su tüketimini engelliyor

Fazla ölçüde tüketilen kahve bedende su tutulmasını arttırıyor. Böylelikle içilen su ölçüsü azalıyor. Bu yüzden toplam çay-kahve tüketiminin 4-5 fincanı geçmemesi ve günde en az 2 litre su içilmesi gerekiyor.

Başa dön tuşu