ALTIN BESİNLERLE ALTIN DEĞERİNDE YAŞAYIN

Önemli olan uzun yaşamak mı? Sağlıklı ve kaliteli yaşamak mı? Bana soracak olursanız insan sağlıklı olduğu, keyfini çıkarabildiği kadar yaşıyor hayatta..Sağlığın değerini bilenlerden ve sıhhatle hayatın keyfini çıkarmayı seçenlerdenseniz bu yazım tam size nazaran.

Sağlığına Sıhhat Katmak İsteyenler İçin ALTIN kıymetinde 10 Besin:

  1. KETEN TOHUMU: Omega-3 yağ asidi, posa ve lignanın varlıklı kaynağıdır. Lignanlar hastalıklardan gözetici bağışıklığı arttırıcıdır. Toz keten tohumunun günde 40 gram tüketildiği takdirde menopoz badirelerini azaltacağı çalışmalarda gösterilmiştir. HDL kolesterolü arttırırken kabızlığın giderilmesinde ve göğüs kanserini önlemede değerli bir yeri vardır. Zerzevat yemekleri, yoğurt, salata yahut çorbaya eklenerek tüketilebilir.

  1. YOĞURT: Bağırsaklarda ziyanlı bakterilerin üremesini önleyerek bağırsakların tertipli bir biçimde çalışmasını sağlar. Bedendeki total kolesterol ölçüsünü ve LDL-kolesterolü azaltır. Antibiyotik kullanan şahıslar faydalı bakterileri ilacın ziyanlı tesirinden korumak için yoğurt tüketmelidir.Laktoz intoleransı olan ve bağırsaklarında gaz sorunu yaşayan bireyler sütü tüketemedikleri için yoğurdu tercih edebilirler. Birebir vakitte yoğurt düzgün bir probiyotik kaynağıdır.

  1. KURU ERİK: Birden fazla meyveye nazaran birtakım besin öğelerinden güçlü olan kuru erik, muza nazaran yaklaşık 2 kat daha fazla potasyum içermektedir, yaban mersini ile karşılaştırıldığı vakit ise antioksidan içeriklerinin çabucak hemen birebir olduğu görülmüştür. Yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu sayede barsak sıhhatini korur. Difenil izatenin unsuru içerir ve laksatif tesir yapar.

 

  1. YEŞİL MERCİMEK: Posa ve B vitamini içeriği yüksek olan bir kurubaklagil çeşididir. Yeşil mercimek bitkisel bir protein kaynağıdır, vejetaryanlar ve sistemli et tüketemeyen şahıslar için protein kaynağıdır.

  1. CEVİZ: Yapılan çalışmalara nazaran günde 10 adet ceviz tüketildiği takdirde osteoporoz riski azaltmakta ve göğüs kanserine karşı hami tesir yapmaktadır. Fitosterol ve omega-3 yağ asidi kanser tümör gelişimini yavaşlatır ve cevizinde içeriğinde fitosterol ve omega-3 vardır.

  1. BÖĞÜRTLEN: Proantosiyanin ve flavonoidleri içerir yani yüksek antioksidan tesiri vardır. İçeriğinde hippurik asit olduğu bilinen böğürtlen genelde bayanlarda karşılaşılan üriner sistem enfeksiyonlarına karşı hastalık yapan bakterileri yok eder ve gözetici tesir gösterir.

 

  1. SOMON: Omega-3 yağ asidi içeriği yüksektir ve bilhassa gebelik periyodunda bebeğin sinir-beyin gelişimi için kıymetli bir yeri vardır. Emziklilik periyodunda ise anne sütünün kalitesini artırmaktadır. Menstürasyon sıkıntılarını aza indirgemektedir. Menopoz devrinde olan bayanlarda östrojen salınımını artırmakta ve kemik sıhhatini güçlendirici tesir göstermektedir.

  1. DOMATES: Likopenden güçlü olan domates göğüs ve rahim kanseri başta olmak üzere birçok kanser tipine karşı bağışıklığımızı güçlendirir ve kollayıcı tesir gösterir birebir vakitte kalp hastalıklarına karşı kollayıcı tesiri bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki işlenmiş likopenin tesiri daha fazladır örneğin salçanın likopen içeriği domatesten daha fazladır ya da pişirilen domatesin çiğ domatese nazaran likopen içeriği daha fazladır.

  1. ZEYTİN-ZEYTİNYAĞI: Mucize kaynağı olarak görülen zeytinyağı muhtaçlığımız olan tekli doymamış yağ asitlerini içermektedir.  Yapılan araştırmalarda kolesterol yüksekliğinin en çok görüldüğü bölge zeytinyağını en az tüketen Karadeniz bölgesi olarak saptanmıştır. Kolesterolün en düşük olduğu bölge ise zeytinyağını bol tüketen Ayvalık etrafı olarak saptanmıştır. Bunun yanısıra Yunanistan ve İtalya üzere zeytinyağını bol tüketen ülkelerde kalp ve damar hastalıklarının morbidite ve mortalite oranları düşüktür. Ayrıyeten Zeytinyağı içerdiği E vitamini hücrelerin yenilenmesinde beyin işlevleri üzerindeki yıpratıcı etkiyi azaltmada tesirlidir. Münasebetiyle yaşlanmayı engelleyici özelliği vardır. Mide asidini azaltıcı tesir ile gastrit ve gastroduodenal ülserlere karşı hamidir.

  1. NOHUT: Fitoöstrojen içerir ve bayanlarda östrojen hormonunun dengelenmesinde tesirlidir, menopoz periyodunun daha rahat geçirilmesini sağlar. Lif oranı yüksektir ve konstipasyondan (kabızlık) korur.

Başa dön tuşu