ANANAS İLE YAZA MERHABA

  • ANANAS İLE YAZA MERHABA

Ananas; çok yıllık bir bitki ve bu bitkinin yenilebilen meyvesidir. Anayurdu tropikal Amerika’dır. Fakat meyveleri, bütün sıcak bölgelerde yetiştirilir. Ananas; lezzetiyle, antioksidan içeriğiyle ve yararlarıyla her vakit araştırmacıların da dikkatini çeken bir meyve olmuştur.

Besin içeriği güçlü olan ananas, tadı, sıhhate yararları ve zayıflamaya yardımcı besinlerden olmasıyla ilginizi çeken meyveler ortasında kesinlikle yer almalıdır.

  • ANANASIN YARARLARINA KISACA DEĞİNELİM

Ananasın içeriğine baktığımızda; C vitamini, potasyum ve lif açısından varlıklı bir meyvedir.
Potasyum kaynağı olması nedeniyl ,yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcıdır.
Ananasın; içeriğinde bulunan bromelain enzimi, proteinin kolay parçalanmasını sağlar ve böylece sindirimi kolaylaştırır. Yani sindirim sistemini güçlendirir ve proteinlerin bedende kullanılabilir olmasını ve tıpkı vakitte da bedenden iltihabın uzaklaştırılmasını sağlar. Hatta bu özelliği ile gut hastaları için de yararlı olmaktadır.
İçeriğinde ki antioksidan bir vitamin olan C vitamini ile; ziyanlı bileşikleri bedenden uzaklaştırarak, damar sertliği ,diyabete bağlı kalp hastalığı, kanser üzere hastalıklardan korur.

  • İŞTE!YAZA ANANAS İLE HAZIRLANMANIZ Ve DAHA FİT OLMANIZ İÇİN SEBEPLER

1.Vücutta su tutulumuna bağlı ödemi atmaya yardımcı olur. Ödem, danışanlarda çok karşılaştığımız bir durumdur. Yağdan daha fazla kilo verseniz bile bedeninizde ki su artışı nedeniyle verdiğiniz kilo dış görünüşünüzü çok etkilemeyecektir.

2.Sindirimi güçlendirir. Sindirimin kolaylaşması demek, metabolizmanızın daha uygun çalışması ve böylece yağ yakımının hızlanacak olması demektir. Bromelain enzimi yağların sindirimi sırasında kullanılan lipaz enzimi ile birlikte çalışarak besinler yoluyla alınan yağın bedende birikmesini önlüyor. Purdue Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya nazaran yağların yakılmasını hızlandıran ananas tıpkı vakitte iştahı azaltarak kilo vermeye yardımcı oluyor.

3.Lif içeriği bakımından zengindir. Lif bağırsaklarınızın nizamlı çalışmasını sağlar. Sık sık kabızlık sorunu yaşıyorsanız, ananas sizin için güzel bir seçenek olacaktır.

4.Antioksidan içeriği varlıklı olması ile metabolizmanızıon daha süratli çalışmasına katkı sağlayacaktır.

3 ince dilim ananas, 1 porsiyon meyve yerine yenilebilir ve yaklaşık 60 kaloridir.
Daha fit, sağlıklı bir yaz geçirmeniz dileğiyle…

Başa dön tuşu