Antioksidan Deposu Matcha Çayı ile Tanışın

Matcha çayı, özel bir cins yeşil çaydır. Matcha için yeşil çayın yalnızca genç, taze ve en kaliteli yaprakları seçilir. Hazırlanırken, çay yaprakları hasat edilmeden evvel gölgelendirilir. Bu süreç, yaprakların aromasını ve tadını zenginleştirir. Yapraklar tek tek elle toplanır, fermantasyondan korunur ve kurutulduktan sonra toz haline getirilir. Yeşil çayı demlediğimizde yapraklarını atarız. Fakat matcha çayı toz haline getirilmiş olan yeşil çay yaprakları olduğu için demlenmez, suda çözünür, solüsyon haline gelir hasebiyle bu solüsyonu içeriz.

MATCHA VE SIHHAT İLİŞKİSİ

Matcha çayı; polifenol olarak isimlendirilen ve bağışıklığı güçlendiren, toksik etkiyi azaltan anti-aging tesiri olan antioksidan zenginidir. Bu antioksidanın bedende ne üzere bir tesiri oluyor ona bakalım.

Vücudun güç harcama kapasitesinin arttırdığı için metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

Kalp hastalıkları ve kanserden korur, kan şekeri istikrarını kolaylaştırır, kan basıncını (tansiyon) istikrarlar, karaciğer ve böbrek işlevlerini dayanaklar. Kan triglserid ve makus huylu kolesterol (LDL) düzeyinin düşmesine yardımcı olur.

İştahı uyaran ve karın bölgesindeki yağlanmayı artıran bir gerilim hormonu olan kortizolun düzeyini azaltıcı tesiriyle zayıflama sürecini takviyeler.

C vitamini, selenyum, çinko ve magnezyum içerir. Hasebiyle bağışıklığı güçlendirir ve fizikî dayanıklılığı arttırır.

MATCHA ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Bir bardak sıcak suyun içersine, 1 dolu çay kaşığı matcha çayı ekleyin ve bir çırpıcı yardımı ile köpürene kadar karıştırın. Tadı yeşil çaya benzeyen bu antioksidan canavarını yalnızca çay için değil; smoothie, kek, salata yaparken de kullanabilirsiniz. Hem aroma ve lezzeti arttırır hem de sıhhatinize katkıda bulunmuş olursunuz. Günde 2 kere tüketebilirsiniz. Fakat uyku sorun yaşayan bireylerin uyumadan 4-6 saat evvel tüketmemesi lazım. Zira olağan çayın içerdiği kafein ölçüsünün 3 katı kadar kafein içermektedir. Tabiat her mucizeyi içinde barındırır bakmayı, görmeyi ve yanlışsız kullanmayı bilirsek.

Başa dön tuşu