Araba yolculuklarında nasıl beslenmeliyiz?

Yolculuk esnasında sağlıklı besinleri içeren atıştırmalıkların tüketilmesi bağırsak sağlığının korunması ve fazla kalori alımının önüne geçilmesinde önemlidir. Kendi aracınız ile seyahat ediyorsanız ve sürücü sizseniz genellikle sürüş esnasında uykuyu engellemek için sürekli atıştırma ihtiyacı duyabilirsiniz. Tam da bu noktada sağlıksız cips, kola, çikolata vb. gibi eklenti şekerli, çok tuzlu ve yağ içeriği yüksek paketli gıdaların sağlıklı alternatifleri ile değiştirmeniz beslenme kalitenizi de arttırmanızı sağlayacak. Ayrıca yolculuk sırasında mide bulantısı, kusma ve bağırsak problemleri en çok karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Bu problemleri minimuma indirmek ya da önlemek için koruyucu önlemlerin alınması gerekir. Özellikle hazmı zor olan nohut, barbunya, mercimek gibi kuru baklagiller, bulgur ya da laktoz içeren süt ürünlerinden bu sürede kaçınmak gerekir.

Yolculukta Tüketilebilecek 10 Besin

  • Seyahat sırasında ya da sonrasında kabızlık sık karşılaşılan bir durumdur. Bağırsak fonksiyonlarının düzenlenebilmesi için kefir ya da probiyotik yoğurt ile birlikte lif içeriği yüksek kuru kayısı, kuru erik ya da hurma gibi kuru meyveler ile sağlıklı bir ara öğün tercih edilebilir. Ayrıca değişen beslenme düzeni nedeniyle bağırsak florasını korumak için probiyotik takviyesinden de destek alınmalıdır.
  • Sürücünün dikkatini dağıtmamak ve uykusunun gelmesini önleyebilmek için kan şekeri dengede tutulmalıdır. Glisemik indeksi yüksek olan abur cuburlar, çikolata, hamur işleri, cips vb. gıdalar kan şekerinin hızlıca yükselip hızlıca düşmesine neden olur. Kan şekerinin hızlı düşüşü ile açlık, baş ağrısı ve stres artışı konsantrasyonun bozulmasına, kan şekerinin hızlı yükselmesi ise uykunun gelmesine sebep olarak sürüş esnasında kazaları beraberinde getirebilir. Bu nedenle, sürücüler az az sık sık beslenmeli ve glisemik indeksi düşük olan kepekli/tam tahıllı lavaş, grissini ya da galeta ile taze meyve tüketilmelidir.
  • Yolculuk sırasında tokluk sürenizi arttırmak için öğününüzde haşlanmış yumurta gibi kaliteli bir protein kaynağı olmalıdır. Bunun dışında mola verilen tesislerde şekersiz protein bar tüketilmesi sağlıklı bir tercih olacaktır.
  • Mola verilebilecek tesisler gözden geçirilirken hijyenik durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Besin zehirlenmesi sonucu ishal yaşanması yolculuğunuzu olumsuz etkilerken kaybedilen sıvı sağlığınızı da tehlikeye sokabilir. Bu sebeple, çabuk bozulabilecek et, tavuk, paketli olmayan ayran/süt/yoğurt gibi gıdalar yerine evde hazırladığımız sandviçler ile paketli ayran/yoğurt/süt tercih edilmelidir.
  • Yolculukta sık karşılaşılan bir diğer problem ise bulantıdır. Bunun önüne geçebilmek için baharatlı, yağlı ve şekerli yemeklerden kaçınmalısınız. 1 fincan zencefilli çay tüketerek bulantınızı azaltabilirsiniz.
  • Yolculuk esnasında sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Susuz kalmak, baş ağrısı ve dikkat dağınıklığına neden olabilir. Çay ve kahve gibi içecekler sıvı kaybına neden olurken gazlı içecekler içerdiği eklenti şeker ile sağlıksız bir seçimdir. Bunların yerine su, maden suyu, bitki ve meyve çayları tercih etmelisiniz.
  • Seyahat sırasında uzun süre aynı pozisyonda kalmak ödem oluşmasına neden olabilir. Ödem problemi yaratan tuzlu kavrulmuş kuruyemişlerden kaçınmalısınız. Ödem atmak için ise 1 halka ananas ve 1 avuç çiğ kuruyemiş tüketebilirsiniz.
Başa dön tuşu