AYIN BESİNİ : KURU KAYISI

Kuru meyveler, yaş meyvelerin suyunun %60 oranında kaybettirilmesiyle elde edilir. Yapılan bu kurutma süreci sonrası yalnızca C vitamini kaybı görülür. Öbür minerallerde kayıp olmadan koruma edilir. Kuru meyvelerin içerdiği yüksek antioksidan ölçüsü sayesinde bedendeki hür radikallerle savaşarak kanser üzere hastalıklara karşı esirgeyici tesir gösterirler.

Kuru kayısının içeriğinde en yüksek ölçüde potasyum minerali bulunur. Potasyum kalp atışları, kan basıncının ayarlanması ve kasların kasılıp gevşemesi için gereklidir.

Kayısıda bulunan öteki değerli besin ögesi ise A vitamininin öncüsü beta karotendir. Beta karoten kanser, kalp ve göz hastalıklarının önlenmesinde yardımcıdır. Cilt sorunlarını önler, büyümeye yardımcıdır, görüş işlevlerini dayanaklar ve bağışıklık sistemini korur.

Kuru kayısıdaki kalsiyum ve magnezyum kemik erimesine karşı değerli minerallerdir. Diş sıhhatini korur. Demir bulundurması sebebiyle kansızlığı önler, saç dökülmesine karşı tesirlidir.

Posa yani lif açısından değerlendirildiğinde kuru kayısı akla birinci gelen meyvelerdendir. Bu özelliğiyle barsak florasını korur ve sindirim faaliyetlerini düzenler. Yüksek lif içeriği sayesinde kan şekerini yükseltme suratı düşüktür. Posa ziyanlı unsurların barsakta bekleme müddetini azalttığı için toksinlerin geri emilimini engellemekte ve böylelikle kansere karşı hami silah olarak vazife almaktadır.

  • 1 porsiyon meyve 3-4 adet kuru kayısı sayılır

  • Ara öğün olarak sağlıklı bir alternatiftir, yanında süt ile örnek bir orta öğün olabilir.

  • Taşıma ve saklaması taze meyveye kıyasla daha pratiktir.

  • Sabahları bir bardak ılık su ile tüketildiğini sindirim sistemini harekete geçirecek tesir gösterir.

Başa dön tuşu