BAHAR AYLARINDA BESLENME NASIL OLMALIDIR?

Soğuk ve yağmurlu günlerin yerini güneş ve sıcak havaların almasıyla birlikte gezmek, dolaşmak istiyoruz hatta tahminen de kendimizi tabiata adamak istiyoruz pekala bu noktada bize neler mani oluyor?

Çoğu kişi bu periyotta halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, hafıza kaybı, mutsuzluk, gerilim yaşar. Bu periyotta yorgunluk beraberinde uyku isteğini getirir. Tüm bu nedenle ise kalp-damar sıhhatinde problemler, tansiyon yükselmesi, kan şekerinde düzensizlik, tiroid ve insülin üzere hormonların salınımında sıkıntılara neden olabilmektedir.

Sağlıklı ömür teklifleri:

  • Bu devirde imdadımıza sebzeler yetişecektir. Her öğünde yemek olarak ya da salata olarak sebzelerden faydalanmamız gerekmektedir.

  • Ara öğünlerimizde mevsim meyvelerinden ve sütten dayanak alabiliriz.

  • Havalar ısındıkça beden ısımız artmakta ve buna paralel olarak sıvı ihtiyacımızda artmaktadır. Bu nedenle günde en az 1,5 litre su içmemiz kıymetlidir.

  • A, B, C vitaminlerine bu devirde muhtaçlığımız artar bu nedenle vitamin açısından güçlü besinler tüketmemiz gerekmektedir. A vitamininin bedenimizde eksik olması büyüme ve gelişmede gerilik, göz hastalıkları, derinin pul pul dökülmesi üzere problemlerle karşılaşılabilir. B vitamininin eksik olması iştahsızlık, sonluluk, huzursuzluk, kalp çarpıntısına neden olabilir. C vitamininin eksikliği ise diş eti rahatsızlıkları, enfeksiyona yatkınlık, halsizlik ve iştahsızlık nedeni olabilir. Tıpkı vakitte tüm bu vitaminleri kâfi ölçüde almamız bağışıklık sistemimizi güçlendirecektir. Bu noktada vitaminlerin hangi besinlerde bulunduğunu öğrenmemiz kıymetli bir yer tutmaktadır. A vitamini: süt, yumurta sarısı, balık ve sarı-turuncu renkli sebzelerde, B vitamini: buğday, kepek, yeşil sebzeler ve kurubaklagillerde , C vitamini: turunçgiller, meyve, zerzevat, domateste bulunmaktadır.

  • Vitamin eksikliği kadar mineral eksikliği de değerlidir. Bilhassa bayanlarda demir eksikliği epeyce kıymetlidir.

  • Ekmek kümesini seçerken tercihimiz tam tahıllı, çavdar yahut kepekli eserler olmalıdır.

  • Ödem bahar yorgunluğunun nedenlerinden biridir. Bu devirle bahar devrinde bol sıvı tüketirken tuz tüketimimizi de azaltmamız gerekmektedir.

  • Fiziksel aktivite bu devirde bizi sakinleştirir birebir vakitte metabolizmayı hızlandırır bu nedenle fizikî aktivite değerlidir.

Bikini bedeni, yaz geliyor kilo vermem lazım, bu kış çok kilo aldım eyvah! , ayda 10 kilo vermek istiyorum üzere cümleler bu periyotlarda duyduğumuz en yaygın cümlelerdir. Pekala, bu devirde bu kadar süratli kilo vermek ne kadar doğrudur? Bu devirde şahısları panik tesiri altına alır ve bedenine vereceği ziyanları düşünmeden her yerde gördüğü ve herkesten duyduğu diyetleri uygulamaya kalkar. Bu hususta sizinle Joan Rivers’ın bir kelamını paylaşmak istiyorum.’ Diyet terzinin diktiği kıyafetler üzere bireye özel olmalıdır.’ Bu periyotta mecmualardan, gazetelerden bulunan diyetlerle süratli kilo verilmesi sağlıklı değildir. Ve verilen kilolar yağ kaybı ile değil kas kaybından olmaktadır. Bu noktada değerli olan ise kilo vermeye değil sağlıklı yaşama odaklanmaktır. Kişinin yapması gereken tabip ve diyetisyen denetiminde kan bulgularına nazaran sağlıklı beslenme programı uygulamaktır.

Başa dön tuşu