Bahar Aylarında İştahınızı Baskılayacak Tüyolar!

Soğuk havaların bitişini kutlarken güneşin gülümsemesi ile birlikte telaşeler de başladı. ‘’O incecik yaz kıyafetlerine ya giremezsem!’’ kaygısı yetmezmiş üzere bir de kış aylarında açılan iştahı baskılamak, mevsim değişikliği ile birlikte gelen bahar yorgunluğunu atmak sorunu ile karşı karşıyayız. Ufak tüyolara dikkat ederek sorunu kısa müddette sağlıklı bir halde çözmek mümkün!

Eksik Beslenmeyin!

Hepimizin günlük besin muhtaçlığı birbirinden farklı. Tıpkı parmak izi üzere. Kâfi ve istikrarlı beslenmeme sonucu boşalan depolar yorgunluk ve halsizliğin habercisi. Değişen mevsimle birlikte hava şartlarına ahenk sağlamaya çalışan vücudumuzun daha güçlü olması gereken periyotta eksik kalması, mevsim geçişlerinde hastalıklara yakalanmamıza sebep olur. Bu periyotta kesinlikle mevsiminde zerzevat ve meyve tüketmeye, tüm besin kümelerinden faydalanmaya dikkat edin.

Tatlı Kriziyle Başa Çıkın!

Yetersiz beslenme sonucu ani açlık krizleri ve tatlı gereksinimi ile karşılaşmak mümkün. Gün içinde öğünlerin kaliteli olmaması, kâfi su tüketmemek de ana sebeplerden. Tıpkı vakitte uzun periyodik açlık diyetleri sonrası bozulan hormon salınımı sonucu iştah artışı ve daima tatlı tüketme isteği olur. Meğer tüketilen tatlılar bozulan kan şekeri istikrarı ve istenmeyen kiloların habercisi! Tüm bunları yaşamamak için ekmek kümesini, süt kümesini, et kümesini, zerzevat ve meyve kümesini, yağ kümesini öğünlerde yanlışsız biçimde bir ortaya getirmek ve kâfi ölçülerde tüketmek gerekli.

Pratik sağlıklı tatlı için materyaller : 3 adet gün kurusu yahut kayısı, yarım çay bardağı süt, 3 adet yarım ceviz içi, yarım çay kaşığı tarçın

Tarif: Gün kurusu yahut kayısıların içerisine 1 er adet ceviz konularak küçük bir tencereye alınır. Süt ek edilerek 10- 13 dakika kısık ateşte pişirilir. Üzerine tarçın ek edilir. Piştikten sonra ılınınca dolapta 2 saat bekletilerek tüketilir.

Sindirim Sisteminizi Destekleyin!

Barsaklarımızda yaşayan yararlı bakteriler hakkında artık hepimiz az çok fikir sahibiyiz. Onların sayılarının ve ölçülerinin artması bağışıklığımızın güçlenmesinde ve kendimizi daha dinamik hissetmemizde tesirli. Probiyotik dediğimiz bu canlıların sayılarını ve ölçülerini artırmak için öğünlerde kefir, soğan, sarımsak, muz, sirke, turşu üzere besinlere yer vermeye gerekirse destek olarak dışardan almaya dikkat etmemiz gerekir.

Başa dön tuşu