Bahar Aylarında Yağ Yaktıran Gıdalar!

Yaz mevsiminin, sıcak havaların, renk renk kelebeklerin, açan çiçeklerin ve daha kacının habercisi bahar ayları geldi. Gelen hoşluklarla birlikte gizleyemediğimiz fazla kiloları çabucak atabilmenin telaşı başladı hepimizde. Bahar aylarında beslenmemizi o denli bi planlayalım ki bedenimizde yağ yakmamıza yardımcı olurken bizi en ince formumuza kavuştursun.

Tüm besin kümelerinden faydalanın!

Tek bir besin tüketerek bedenimizde ki yağlardan kurtulamayız. Kilo verme sürecinde en kıymetli kriter olan yağ kalitesinden kilo kaybı için tek istikametli beslenmek gerçek bir karar olmaz. Kas kütlemizin artışını sağlarken yağ kalitesinde kilo kayıpları için ekmek kümesini, süt kümesini, et kümesini, yağ kümesini, meyve ve zerzevat kümesini çeşitlendirerek tüketmemiz gerek. Tabi bunu yaparken tüketilen ölçüler sürekli bedenimizin muhtaçlığı kadar olmalı.

Ekmek kümesi alternatifleri: 1 kase çorba içtiğimizde, 3 yemek kaşığı pilav yahut makarna yediğimizde yahut 1 orta uzunluk haşlanmış patates yediğimizde 1 dilim ekmek yemiş oluyoruz. Gün içinde farkında olmadan tükettiğimiz o denli çok besin var ki ekmek kümesine geçen… Ekmek tüketiminde hep sağlıklı olan tercihler yapmamız gerek. Örneğin hafif acıkmaya başladığımız ikindi vakitlerinde 1 çay bardağı kadar leblebi yediğimizde 1 dilim ekmek yemiş ve epey kaliteli besin ögelerini bedenimize almış oluyoruz.

Süt kümesi alternatifleri: Yetişkinlerde süt yerine yoğurt yahut kefir tüketimi başka değere sahip. Her ikisi de mayalandığı için barsak sıhhatine katkısı büyük.

Yağ kümesi alternatifleri: Yağ tüketerek yağ kalitesinden nasıl kayıp olacak diye düşünmeyin. Sağlıklı yağlardan ceviz, fındık, badem, yer fıstığı, zeytinyağı yahut hindistan cevizi yağı gerçek ölçüde tüketildiğinde berbat kolesterolün düşmesine, yağ kalitesinden kilo kaybına epey yardımcı.

Et kümesi alternatifleri: Kırmızı et, hindi eti, balık eti, peynir yahut tam protein kaynağı yumurta et kümesi alternatiflerinden. Üstelik kas kütlesinin korunmasına, gün içinde uzun müddet tok kalmaya yardımcı.

Sebze ve Meyve kümesi alternatifleri: Mevsiminde olan taze zerzevat ve meyve tüketimi günlük lif alımımız açısından kritik kıymete sahip. Hastalıklardan korunma sürecinde gün içinde bayanların 25 gram, erkeklerin 35 gram günlük lif alması gerek. Bu ölçülere ulaşmak içinse her gün zerzevat yemeği tüketmeli, sabah yeşilliklere kahvaltıda yer vermeli, öğlen ve akşam yemeğinde kesinlikle salata tüketmeli. Yeşil mercimek, nohut, kuru fasulye ise bitkisel protein kaynaklarımızdan zerzevat alternatifi besinler ortasında.

Beslenmede tek bir kural yoktur. Hep sofranızda çeşitliliğe yer vermeye, gerçek pişirme prosedürlerini kullanmaya itina gösterin. Hedeflediğiniz kiloya, en kısa müddette, yağ kalitesinde kilo kaybederek ulaşırsınız.

Başa dön tuşu