BAHAR ENERJİSİ Mİ? BAHAR YORGUNLUĞU MU?

Bahar sözünü duyduğunuz vakit aklınıza birinci gelen güneşli günlerin, sıcak havaların, bahar mevsiminin gücü mi? Yoksa bu hoş havalar ile gelen bir şey yapmak istememe hali ve beraberinde getirdiği bahar yorgunluğu durumu mu? Bu günlerde her iki durumu da yaşamanız mümkün. Hava bu kadar hoşken kendimi nasıl bu kadar yorgun hissederim diyorsanız durumu şu halde açıklayabilirim. Kış aylarında yavaşlayan metabolizmanız, baharla birlikte ahenk sürecine girmektedir. Bu ahenk süreci de bahar yorgunluğuna neden olmaktadır. Bahar yorgunluğumu atlatmak istiyorum, bahar denildiğinde aklıma güç sözü gelsin istiyorum diyorsanız işin sırrı beslenmenizi gözden geçirmenizden geliyor.

İşte size bahar yorgunluğunuzu atlatabilmeniz için beslenme teklifleri.

  • MEYVE VE ZERZEVAT TÜKETİMİNİZİ ARTTIRIN. Bahar aylarında yorgunluğunuzu yenmenizin bir yolu da bağışıklığınızı güçlendirmektir. Bu nedenle bilhassa A, C, E vitaminleri, selenyum ve çinkodan varlıklı beslenmeli, antioksidandan güçlü vitamin ve minerallerin tüketimini arttırmaya çalışmalısınız. Günde 5 porsiyon meyve ve zerzevat tüketmeye ihtimam göstermelisiniz.

A vitamininden güçlü besinler:Balık, yumurta sarısı, kırmızı et, süt, yoğurt, havuç, kayısı, tatlı kabak, kavun, şeftali, ıspanak, brokoli, tere, maydanoz, dereotu ve roka.

C vitamininden varlıklı besinler:Maydanoz, biber, turunçgiller, soğan, kereviz, brokoli, çilek ve kivi.

E vitamininden varlıklı besinler:Bitkisel yağlar, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve kepeği ayrılmamış un.

Selenyumdan güçlü besinler:Balık, deniz eserleri, etler, tahıllar, yumurta, brokoli, lahana, kereviz, soğan, sarımsak, mantar ve turp.

Çinkodan varlıklı besinler:Etler, balık, süt, peynir, yumurta, deniz eserleri, yağlı tohumlar, kuru baklagiller, kepekli tahıl eserleri ve mantar.

  • SU TÜKETİMİNİZİ ARTTIRIN. Kış aylarında havaların soğuk olmasıyla birlikte su tüketiminizde azalma yaşamış olabilirsiniz. Su tüketiminizde olan bu azalma metabolizmanızın da yavaşlamasında tesirlidir. Yani bedeniniz susuz kalmış ve toksinleri atmakta zorlanıyor bunun sonucunda da bahar yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz. Toksinleri atmanın ve yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmanın en güzel yolu ise günlük ortalama 2-2,5 litre su tüketmektir. Suyu sevmiyorum diyorsanız suyunuzu taze meyveler, kabuk tarçın ve limonla tatlandırmayı deneyebilirsiniz!

  • FONKSİYONEL ÇAYLARDAN FAYDALANIN. Kış aylarını daha hareketsiz geçirdim, su tüketimim daha az oldu, daha çok yağlı ve karbonhidrat yüklü beslendim, kendimi daima şiş hissediyorum diyorsanız. Bedeniniz size ödem tuttuğunu anlatıyor olabilir. Bu aylarda her hangi bir sıhhat sıkıntınız yoksa bilhassa yeşil çay, beyaz çay, mate çayı üzere bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Bu çaylar hem metabolizmanızın hızlanmasına hem de bedeninizde ki ödemin atılmasına yardımcı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta ise bu çayları günde en fazla 3 fincan içmek olmalıdır.

  • KAN ŞEKERİ İSTİKRARINIZI SAĞLAYIN. Bu mevsimde size anlık mutluluklar yaşatan tatlı, hamurlu ve nişastalı besinlerden uzak durmaya çalışın. Bu besinler kan şekerinizi ansızın yükseltip birdenbire düşürür. Bu nedenle bu besinler yerine içerisinde B vitamini bulunan lakin kan şekeri istikrarınızı bozmayan yani glisemik indeksi düşük, posa oranı yüksek besinlerden faydalanmalısınız.

  • ÖĞÜNLERİNİZİ ATLAMAMAYA DİKKAT EDİN. Sistemsiz tüketilen öğünler, atlanan orta öğünler, uzun süren açlıkların hepsi kan şekerinizin istikrarsızlaşmasına bir anda düşmesine yahut bir anda yükselmesine neden olabilir. Bu durum beraberinde ruh halinizde değişikliklere neden olur ve bahar yorgunluğunun belirtilerini arttırabilir. Bu noktada öğün sayınızın kaç olması gerektiği hayat üslubunuza nazaran belirlenmelidir.

  • KİLO VERİN. Baharın gelmesi, yaza fit girme isteği bir an evvel fazla kilolardan kurtulma isteğini bu istekte beraberinde şok diyetleri getirebilir. Şok diyetler ise eksik ve istikrarsız beslenmenize, bedeninizde ki suyun atılmasına tüm bunlar da bahar yorgunluğunun tetiklenmesine neden olur. Birebir vakitte bu halde kaybedilen kilolar yaz bitiminde tekrar bedeninize geri döner. Yaza fit girmek istiyorsanız diyetisyeniniz tarafından size özel planlanan ve hayat uzunluğu sürdürülebilir diyet programınızı uygulamaya dikkat edin.

Başa dön tuşu