Bakan Koca Yardım İçin Mısır Sağlık Bakanı İle Bir Araya Geldi!

Mısır’ın Kahire şehrinde gerçekleşen buluşmanın ardından Bakan Koca ve Abdulgaffar ortak bir basın toplantısı düzenledi. Koca, Gazze’deki olayların ardından Mısırlı meslektaşı Abdulgaffar ile yakın bir çalışma ve dayanışma içerisinde olduklarını ifade etti. İki bakanın hem kişisel hem de teknik ekipler seviyesinde sık sık iletişim kurduğunu belirten Koca, son olarak dün akşam saatlerinde bir saat süren bir video konferans gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Bakan Koca, Gazze’deki sağlık yardımlarının koordinasyonunu sağlamak ve kanser hastalarının Türkiye’ye getirilmesi konularını ele almak üzere Mısır’ı ziyaret etti. Koca, Kahire’de tedavileri devam eden Gazzeli hastaları ziyaret ettikten sonra El Ariş’e geçerek hastaları ziyaret etme ve görüşmelerine devam etme kararı aldıklarını belirtti.

Bakan Koca’nın açıklamalarına göre, ilk etapta çocuklar başta olmak üzere kanser hastalarının Refah Sınır Kapısı’ndan Şeyh Zuveyd ve El Ariş hastanelerine nakledilmesi planlanıyor. Türkiye’den gelecek sağlık personeli ile Mısırlı meslektaşlarının birlikte çalışacağı bu süreç, sağlık alanındaki iş birliğini güçlendirecek. İkinci etapta ise durumu uygun olan hastaların ambulans uçaklarla Türkiye’ye getirilmesi planlanıyor.

Acı Olayın Ardından Diş Kliniği 1 Ay Süreyle Kapatıldı!

Acı Olayın Ardından Diş Kliniği 1 Ay Süreyle Kapatıldı!

Zor günleri beraber aiacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’deki hastaların Refah Sınır Kapısı’na nakli için devam eden diplomatik faaliyetler hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Bakan Koca, Türkiye, Mısır ve İsrail’den yetkililerin bir araya gelerek oluşturduğu sağlık koordinasyon ekibi aracılığıyla bu sürecin yönetildiğini vurgulayarak, “Sayın Bakan’a bu süreçte gösterdiği yapıcı işbirliğinden dolayı şahsım, hükümetim ve kardeş Türkiye halkı adına teşekkür ediyorum. İnşallah bu zor günleri kuvvetli bir dayanışmayla geride bırakacağız.”

 dedi.

Koca’nın açıklamalarına göre, Gazze’deki sağlık yardımlarının koordinasyonu için yapılan bu diplomatik çabalar, Türkiye’nin, Mısır’ın ve İsrail’in işbirliğiyle yürütülüyor. Bakan Koca, Gazze’den gelecek olan kanserli ve çocuk hastaların öncelikle Şeyh Zuveyd ve El Ariş hastanelerine nakledilmesi planının yanı sıra, uygun olan hastaların Türkiye’ye getirilmesi amacının öne çıktığını belirtti.

Bakan Koca, Mısır Sağlık Bakanı Halid Abdulgaffar ile gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından yaptığı açıklamada,

“Sabah gerçekleştirdiğimiz ikili görüşmede karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı ile sağlığın tüm alanlarında yakın işbirliği konusunda mutabık kaldık. Kendisini ve ekibini en kısa sürede ülkemize davet ederek, kendilerini Türkiye’de ağırlamaktan duyacağım memnuniyeti ifade ettim.”

dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Koca, önceki hafta İsrail Sağlık Bakanı ile yaptığı telefon görüşmelerine de değindi. İsrail Sağlık Bakanı ile yapılan görüşmelerin, Gazze’deki sağlık koordinasyonuyla ilgili birlikte çalışma kararı aldıkları bir çerçevede gerçekleştiğini belirtti. Bu çerçevede teknik ekiplerin her üç ülkeden oluştuğunu ve yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi.

Son olarak, Bakan Koca, Gazze’den Türkiye’ye hastaların nakli konusundaki çabalarını şu şekilde özetledi: “Bugün Gazze’den hastalarla Türkiye’ye dönmüş olmak istiyoruz. Bunun içinde birazdan Sayın Bakanımla birlikte El Ariş’e geçmiş olacağız.”

İhtiyaç neredeyse gösterildiği an hazırız

Sahra hastanelerinin nerede kurulacağına ilişkin soru üzerine de Koca, şunları kaydetti:

“Bununla ilgili üçlü koordinasyon üzerinde çalışıyor. Temel hedef Gazze’de öncelikli bu sahra hastaneleri kurabilmektir ama ihtiyaç halinde Refah Sınır Kapısına yakın bölgede de bu sahra hastanelerini kurmak istiyoruz. Koordinasyon bunu da değerlendiriyor, bize bu anlamda ihtiyaç neredeyse gösterildiği an hazırız.”

Başa dön tuşu