Bal Mı? Pekmez Mi? | Dyt. Beyza Yalav

Bal, arılar tarafından yapılan tatlı, kalın bir sıvıdır. Arılar çiçeklerin şeker bakımından zengin olan nektarlarından şekeri alıp toplarlar. Balın koku, renk ve tadı arının ziyaret ettiği çiçek türlerine göre değişmektedir.

 Ham bal, tarih boyunca bir halk ilacı olarak kullanılmıştır ve çeşitli sağlık yararları ve tıbbi kullanımları vardır. Hatta bazı hastanelerde yaraların tedavisi için kullanılır. Bu sağlık yararlarının çoğu, ham veya pastörize edilmemiş bala özgüdür.

Balın Faydaları Nelerdir?

 1. İyi bir antioksidan kaynağı: Ham bal, antioksidan görevi gören bir dizi bitki kimyasalı içerir. Bazı bal türleri, meyve ve sebzeler kadar çok antioksidan içerir. Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarından korumaya yardımcı olur.
 •  Antibakteriyeldir: Araştırmalar, çiğ balın istenmeyen bakteri ve mantarları öldürebileceğini göstermiştir. Doğal olarak bir antiseptik olan hidrojen peroksit içerir.
 • Çok iyi bir besleyicidir: Baldaki bitkisel besinler, antioksidan özelliklerinin yanı sıra antibakteriyel ve antifungal gücünden sorumludur. Ayrıca çiğ balın bağışıklık sistemini güçlendirici ve kanser önleyici faydalar göstermesinin nedeni olduğu düşünülmektedir.
 • Sindirim sorunlarına yardımcıdır: Mide ülserlerinin yaygın bir nedeni olan Helicobacter pylori (H. pylori) bakterileri için bir tedavi olarak etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Aynı zamanda güçlü bir prebiyotiktir, yani sadece sindirim için değil, genel sağlık için de çok önemli olan bağırsaklarda yaşayan iyi bakterileri besler.

 • Boğaz ağrısını yatıştırır: Araştırmalar, balın, reçetesiz satılan öksürük ilaçlarında yaygın bir bileşen olan dekstrometorfan kadar etkili olduğunu ileri sürdü. Bu sebeple gribal enfeksiyonlarda bitki çayı, limon ve 1 tatlı kaşığı bal etkili olur.

 PEKMEZ NEDİR?

 Pekmez, insanların tatlandırıcı olarak kullandığı kalın bir şuruptur. Şeker yapım sürecinin bir yan ürünüdür ve ezilmiş şeker kamışı veya şeker pancarından elde edilir. İlk olarak, üreticiler meyve suyunu çıkarmak için şeker kamışı veya şeker pancarını ezer. Daha sonra şeker kristalleri oluşturmak için suyu kaynatıyorlar. Pekmez, kristalleri meyve suyundan çıkardıktan sonra kalan kalın, kahverengi şuruptur. Üreticiler bu işlemi birkaç kez tekrarlar ve her seferinde farklı bir melas türü üretilir.

 Pekmez, rafine şekerden farklı olarak bazı vitamin ve mineraller içerir.

 Bir yemek kaşığı – 20 gram (g) – melas, her bir besinin günlük değerlerinden aşağıdaki miktarları içerir:

 • manganez: %13
 • magnezyum: %12
 • bakır: %11
 • B-6 vitamini: %8
 • selenyum: %6
 • potasyum: %6
 • demir: %5
 • kalsiyum: %3

 Pekmez, vitamin ve mineral içermesinin yanı sıra şeker bakımından da oldukça yüksektir. Aşırı şeker sağlığınıza çok zararlı olabilir. Fazla şeker alımı dahil dünyanın en büyük sağlık problemlerinden bazılarını bağlanmıştır obezite , 2 diyabet, tip ve kalp hastalığı gibi.

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

 1. Kemik sağlığı: Melas, tümü sağlıklı kemiklerin korunmasına yardımcı olan iyi bir demir, selenyum ve bakır kaynağıdır. Şurubu da bazı içeren kalsiyum kemik sağlığı ve önlenmesinde önemli bir rol oynar, osteoporoz
 • Kalp sağlığı: Pekmez, sağlıklı kan basıncını destekleyen ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olan iyi bir potasyum kaynağıdır. Sağlıklı HDL kolesterol seviyeleri kalp hastalığına ve felçlere karşı koruma sağlayabilir.
 • Kan şekeri: Kan şekeri kontrolü zayıf olan kişiler, melas da dahil olmak üzere her türlü şeker alımını sınırlandırmalıdır. Bir çalışma, karbonhidrat içeren yiyeceklerin yanında yemenin, yiyecekleri kendi başlarına yemekten daha düşük kan şekeri ve insülin seviyeleri ile sonuçlandığını buldu. Bununla birlikte melas, rafine şekere benzer bir glisemik indeks derecesine sahiptir. Glisemik indeks, belirli gıdaların kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiğini ölçer.
 • Antioksidanlar: Araştırmaya göre, pekmez, baldan ve akçaağaç şurubu ve agave nektarı dahil olmak üzere diğer doğal tatlandırıcılardan daha fazla antioksidan içeriyor.

Çalışmalar ayrıca bu antioksidanların, hücreleri kanser ve diğer hastalıklarla ilişkili oksidatif stresten korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Unutulmamalıdır ki!

 Pekmez, ölçülü tüketildiği sürece çoğu insan için güvenlidir.  Pekmez, rafine şekere iyi bir alternatif olabilirken, ilave şekerin çok fazla tüketilmesi olumsuz etkilere neden olabilir. Etkiler özellikle diyabetli kişiler için zararlı olabilir. Ayrıca pekmez sindirim sorunlarına neden olabilir. Çok miktarda tüketmek gevşek dışkı veya ishale neden olabilir.

PEKİ HANGİSİNİ SEÇMELİYİZ?

 Tabii kii pekmez.  

 Tüketilen miktar, zaman, kişinin içinde bulunduğu durum bir gıdanın faydalanımı etkiler. Bal da pekmez de yüksek enerji kaynağı olmasının yanında besleyicilik bakımından pekmez baldan daha üstündür. Vücuda sağladığı özellikle kalsiyum ve demir bakımından zengin olması ve birçok hastalığa karşı koruyucu olması artıları arasındadır. Her ikisinin de yüksek kalorili olması kilo kontrolü açısından ciddi önem taşımaktadır. Sırf faydalı diye ölçüyü abartırsanız; faydasının yanında obezite gibi zararları da olacaktır. Günde 1’er tatlı kaşığından fazla bal ve pekmez tüketiminden kaçınmalıyız.

BİLEŞENLER (100 GR İÇİN) BAL (ÇİÇEK BALI) PEKMEZ (ÜZÜM PEKMEZİ)
ENERJİ 325 kcal 243 kcal
SU 18,48 g 38,12 g
PROTEİN 0,13 g 1,06 g
YAĞ 0 0
KARBONHİDRAT 81,23 g 59,44 g
LİF 0 0,30 g
GLUKOZ 31,81 g 28,13 g
FRUKTOZ 37,43 g 28,95 g
TUZ 0 4 mg
DEMİR 0 1 mg
FOSFOR 0 43 mg
KALSİYUM 0 35 mg
MAGNEZYUM 0 25 mg
POTASYUM 0 648 mg
SODYUM 0 2 mg
ÇİNKO 0 0,57 mg

Stj. Dyt Sevil KÖSEOĞLU

Başa dön tuşu