Başhekimlik Kelepçeli Muayenenin “Tıbbi Gerek Ve İhtiyaçlara Uygun” Olduğunu Savundu!

Hemşireye Cinsel Saldırıda Bulunan Doktor, ‘Başka Kadınları Da Taciz Etti’ İddiası!

Hemşireye Cinsel Saldırıda Bulunan Doktor, ‘Başka Kadınları Da Taciz Etti’ İddiası!

Başhekimlik, Kavak Özbek’in Sağlık Bakanlığı’na başvurusuna yanıt verirken, kelepçeli muayene dayatmasına özel olarak değinmedi. Başhekim Koordinatör Yardımcısı, “Hasta Rihan Kavak Özbek’in Anestezi Polikliniğinde ikinci defa değerlendirildiği, hastaya daha önce anestezi muayenesi yapıldığı, kan sonuçlarının ve diğer tetkiklerinin dosyasına işlendiği” gibi detaylara vurgu yaparak, muayene sürecinin tıbbi gerekliliklere uygun olduğunu ifade etti.

Yanıtta, “Hastanın muayene ve değerlendirme sürecinin tıbbi gerek ve ihtiyaçlara uygun olarak yürütüldüğü” ifadelerine yer verilirken, hasta Rihan Kavak Özbek’in kelepçeli muayene talebine dair detaylı bir açıklama yapılmadı. Bu gelişmeler üzerine Sağlık Bakanlığı, konuyu hastanenin başhekimliğine devretti.

NE OLMUŞTU?

Rihan Kavak Özbek, 11 Ekim’de kolonoskopi öncesi vücudunun anesteziye uygun olup olmadığına dair yapılan testin sonucunu almak için Etlik Şehir Hastanesi’ne götürüldü. Kavak Özbek, test sonuçlarını öğrenmek üzere girdiği Anestezi Polikliniği’nde kelepçesinin açılmasını talep etti. Doktor, kelepçenin açılmasına gerek olmadığını, elle muayene yapmayacağını, bu nedenle kelepçeyi açmayacağını söyledi. Kavak Özbek ise, muayenenin bütünlüklü olduğunu ve bu durumun insanlık onuruna yakışmadığına işaret ederek, test sonuçlarına ilişkin bilgi alamadan odadan çıktı.

Başa dön tuşu