Bebek ve Çocuklarda Penis Bakımı

Oğlumuz sünnetli değil. Sünnet derisi ne zaman geri çekilecek?

İlk birkaç yıl içinde oğlunuzun sünnet derisi penisin ucundan ayrılacaktır. Bazı sünnet derileri doğumdan hemen sonra ve hatta doğumdan önce ayrılır, ancak bu nadirdir. Bu olduğunda her çocuk için farklıdır. Birkaç hafta, ay veya yıl sürebilir. Bu olduğunda, sünnet derisi penisin ucundan geri çekilebilir.

Çoğu erkek, sünnet derilerini 5 yaşına geldiklerinde geri çekebilecek, ancak diğerleri gençlik yıllarına kadar çekemeyecek. Bir çocuk vücudunun daha fazla farkına vardıkça, büyük olasılıkla kendi sünnet derisini nasıl geri çekeceğini keşfedecektir. Ancak sünnet derisinin geri çekilmesi asla zorlanmamalıdır. Sünnet derisi tamamen ayrılana kadar geri çekmeye çalışmayın. Sünnet derisini hazır olmadan geri çekilmeye zorlamak ciltte şiddetli ağrıya, kanamaya ve gözyaşlarına neden olabilir.

Sünnet derisi penisin başından ayrıldığında cilt hücreleri dökülür. Bu cilt hücreleri sünnet derisinin altında beyaz, inci benzeri topaklar gibi görünebilir. Bunlara smegma denir. Smegma normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur.

Temizleme

Oğlunuzun sünnet derisi ergenliğe ulaşmadan ayrılırsa, ara sıra altında temizlik olan bir geri çekilme yapacaktır. Oğlunuz ergenliğe başladığında, tıpkı saçlarını yıkamak ve dişlerini fırçalamak gibi günlük rutininin bir parçası olarak sünnet derisinin altını temizlemelidir.

Oğlunuza sünnet derisini şu şekilde temizlemeyi öğretin:

Adım 1: Sünnet derisini penisin ucundan yavaşça geri çekin.

Adım 2: Sünnet derisinin altını sabun ve ılık suyla durulayın. Penisin başını ve sünnet derisinin iç katını durulamak.

Adım 3: Sünnet derisini penisin üzerinden geri çekin.

Bebeğinizin Penisine Nasıl Bakılır?

Sünnetsiz Penis

İlk birkaç ayda, bebek bezi bölgesinin geri kalanı gibi bebeğinizin sünnetsiz penisini temizlemeli ve yıkamalısınız. Başlangıçta sünnet derisi doku ile penisin başına veya kafasına bağlanır, bu yüzden onu geri çekmeye çalışmamalısınız. Penisin pamuklu çubuk veya antiseptiklerle temizlenmesi gerekli değildir.

Sünnet derisinin penis ucundan ayrılma zamanı her çocuk için farklıdır; birkaç hafta, ay veya yıl sürebilir. Sünnet derisi penis ucundan ayrıldığında, sünnet derisi penisin ucundan geri çekilebilir. Sünnet derisini hazır olmadan geri çekmeye zorlarsanız ciltte ağrılı kanamalara ve yırtılmalara neden olabilirsiniz.

Sünnet derisi penisin başından ayrıldığında cilt hücreleri dökülür. Bu cilt hücreleri sünnet derisinin altında beyaz, inci benzeri topaklar gibi görünebilir. Bunlara smegma denir. Bu durum normaldir, endişelenecek bir şey yoktur.

Temizleme nasıl yapılmalıdır?

Adım 1: Sünnet derisini penisin ucundan yavaşça geri çekin.

Adım 2: Sünnet derisinin altını sabun ve ılık suyla durulayın.

Adım 3: Sünnet derisini penisin üzerinden geri çekin.

Sünnetli Penis

Sünnet işleminden sonra penisin başının üzerine hafif bir pansuman yapılmış olacaktır. Bebek idrar yaptığında, bu pansuman genellikle çıkar. Bazı doktorlar penis tamamen iyileşene kadar bölgenin üzerinde temiz bir pansuman yapılmasını tavsiye ederken, diğerleri onu açık bırakmanızı tavsiye edebilir. Önemli olan bölgeyi temiz tutmaktır. Dışkı penise bulaşmamasına dikkat edin, bulaşırsa hafifçe silin.

Penisin ucu ilk birkaç gün kırmızı görünebilir ve sarı bir salgı fark edebilirsiniz. Her ikisi de bölgenin normal şekilde iyileştiği anlamına gelir. Kızarıklık ve salgı bir hafta içinde yavaş yavaş kaybolur.

Kızarıklık devam ederse veya şişlik veya kabuklu sarı yaralar varsa, bir enfeksiyon olabilir. Bu sık olmaz, ancak bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız işlemi gerçekleştiren doktorunuza danışın.

Genellikle sünnet iyileştikten sonra penis ek bir bakıma ihtiyaç duymaz. Bazen sünnet derisinin küçük bir parçası kalır. Çocuk her yıkandığında bu cildi nazikçe geri çekmelisiniz. Penisin başının etrafındaki oluğu inceleyin ve temiz olduğundan emin olun.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu