Beslenme Uzmanı

“Beslenme uzmanı”, üniversitelerin 4 yıllık lisans “Beslenme ve Diyetetik” kısmını muvaffakiyetle tamamlamış olan kimselerdir. Bu kısmı bitirenler diyetisyen unvanı alırlar. Diyetisyen olduktan sonra yüksek lisans derecesi alan şahıslar beslenme uzmanı yahut beslenme ve diyet uzmanı unvanını alırlar.

“Beslenme uzmanı”, beslenme ve beslenme alanında uzman bir kişidir. Sağlıklı bir hayat usulü kurmak yahut belli bir sıhhatle ilgili maksat edinmek için neler yemeleri konusunda ve nelere dikkat etmeleri konusunda yardım almak isteyen insanlara uzman tavsiyelerde bulunurlar.

Beslenme Uzmanı Ne yapar?

“Beslenme uzmanı”, muhakkak bireyler için özelleştirilmiş bilgiler sağlar. Örneğin; beslenme uzmanı, yüksek tansiyonlu bir hastaya yemek hazırlarken daha az tuz nasıl kullanacağını öğretir.

Beslenme uzmanı, yardım almak isteyen bireylerin sıhhatini kıymetlendirir. Bulgularına dayanarak, sıhhatini düzgünleştirmek için şahıslara hangi besinin yenmesi gerektiğini ve hangilerinin kaçınılması gerektiğini önerir.

Birçok beslenme uzmanı, belirli bireyler için özelleştirilmiş bilgi sağlar. Örneğin; bir beslenme uzmanı, diyabetli bir hastaya, hastanın kan şekerini dengelemek için yemek planlamayı öğretebilir. Beslenme uzmanı, kalp rahatsızlığı riski taşıyan hastalara yardımcı olmak için sağlıklı yağ ve hudutlu şekerli bir beslenme programı planlayabilir. Hasta bakımını koordine etmek için başka sıhhat uzmanlarıyla birlikte çalışabilirler.

Beslenme uzmanı benzeri vazifeler üstlenmekle birlikte, meslekler ortasında birkaç tipi vardır. Bunlar;

Klinik Beslenme Uzmanı: Tıbbi beslenme tedavisi sağlar. Hastanelerde, uzun periyodik bakım konutlarında, kliniklerde, özel muayenehanelerde ve öteki kurumlarda çalışırlar. Hastaların yahut bireylerin sıhhat ihtiyaçlarına dayalı özelleştirilmiş beslenme programları oluştururlar. Beslenme yoluyla hastanın yahut kişinin sıhhatini nasıl iyileştirecekleri konusunda hastaları bilgilendirirler.

Toplum Beslenme Uzmanı: Besin, sıhhat ve beslenme ile ilgili hususlarda halkı bilgilendirir ve programlar geliştirir. Çoğunlukla ergenler ve yaşlılar üzere makul kümelerle çalışırlar. Halk sıhhati kliniklerinde, toplum sıhhati merkezi üzere yerlerde çalışırlar.

Yönetim Beslenme Uzmanı: İdare beslenme uzmanları besin programlarını planlarlar. Yemekhane, kafeteryalar, hastaneler, cezaevleri ve okullar üzere ortamlarda çalışırlar. Yemek satın almak ve bütçeleme üzere işle ilgili öteki vazifeleri yapmaktan sorumlu olabilirler. İdare beslenme uzmanları mutfak işçisini denetleyebilir

Başa dön tuşu