BESLENMENİZ İLE SİZ KANSERE DARBE VURUN

BESLENMENİZ İLE SİZ KANSERE DARBE VURUN

Günümüzde,sağlıksız beslenme,hazır besinlerde katkı unsurları ve koruyucuların kullanılması ve bu godaların tüketiminin artması,hareketsizlik,stresli bir hayat,genetik faktörler ile birlikte kanser ve kemoterapi devri dehşetli hayalimiz.Kanser öncesi ,kanser sonrası ve kemoterapi periyodunda beslenme ve hayat üslubunuz çok kıymetli bir yere sahip.Tüm kanserli hastaların kanser hücrelerinin %30-40’ının yanlızca ömür biçimi ve beslenme tedbirleri ile azalacağı iddia edilmektedir.Kansere uygun bir beslenme planı ile kolerektal ve prostat kanseri riski %60-70 azalmakta iken, akciğer kanseri riski %40-50 azalmaktadır.

Obezite, bozulmuş glikoz toleransı(şeker hastalığına yol açar),düşük lif alımı, kırmızı et tüketim sıklığı,omega-3 ve omega-6 istikrarının bozulması, konsantre şekerler, rafine tahıllar ve tahıl eserleri üzere besleyiciliği zayıf besinlerin tüketimi kanser riskini arttırmaktadır.Kanser mühletince beslenmesinin araştırılması konusu çok geniştir.Ancak en çok ön plana çıkan beslenme stratejileri şu haldedir:

1.Enerji Tüketimi (Fazla kaloriler):

Gün içerisinde ihtiyaçtan fazla kalori alma,yüksek güçlü beslenme,yağlanmayı, yağlanmada obeziteyi beraberinde getirir.Obezite ,kanser için çok değerli bir risk faktörüdür.Hatta o kadar değerlidir ki Amerikada’da tütünün öldürücülüğü, obeziteden daha düşük hale gelmiştir.Yakın vakitte yapılan bir araştırmada kanser hastası erkeklerin %14’ü, bayanların ise %20’si çok kilo ve obezite yüzünden hayatlarını kaybetmişlerdir.

Özellikle,kolorektal kanserler,yemek borusu,karaciğer,safra kesesi,pankreas kanseri,böbrek kanseri,karın(erkekte),prostat,göğüs,rahim,ovaryum kanserinin riski obezite ile artmaktadır.

Amerika’da yapılan bir iddiaya nazaran; Yetişkin nüfusunun vücut kütle indeksi normal(<25 kg/m2) aralığa çekilirse, yılda 90.000 hastanın kanserden vefatı önlenebilir.

14 çalışmanın ortak sonucu göstermiş ki,enerji kısıtlaması yapılan farelerde tümörlerin azaldığı ,ilerlemesinin duruduğu görülmüş.Özellikle göğüs kanseri tümörlerini inhibe ettiği görülmüştür.

2.Glikoz Metabolizması(Kan şekeri metabolizması):

Rafine şekerlerin, yüksek güçlü lakin besleyiciliği düşük besinlerin, rafine un eserlerinin (lif içermez ve elyaf eserleri %70’in altında,düşük B ve E vitamini içerir.) glisemik indeksi yüksektir. Glisemik indeks bu besinlerin beden üzerindeki tesirini ölçmek için kullandığımız bir belirteçtir. Kan şekerini süratli yükselten ve daha sonra birebir formda süratli düşüren besinlerin glisemik indeksi yüksektir. Yapılan araştırmalara nazaran; yüksek glisemik indeksli beslenmek, mide, teneffüs, sindirim, yumurtalık, kolon, ve kolorektal kanserlerle bağlı bulunmuştur. Bilhassa diyabet ve kolorektal kanserler bağlı bulunmuştur.Diyabetli ve obez hastalarda kolon kanseri riski 3 kat artıyor.

3.Lif:

Arıtılmamış bitkisel eserler bol ölçüde lif içerir.Süt,yumurta ve et eserlerinin lif içermediği unutulmamalıdır.Hayvansal kaynaklı beslenen bireylerin kâfi lif almadığını bilmesi gerekir.Beslenme planlarında kesinlikle zerzevat,meyve ve tam tahıllı,kepekli eserlere yer verilmelidir.Lif alımı özellikte bağırsak süpürücü olduğu için rektal kanserleri önlemek için çok faydalıdır.Kanser riskini düşürmek ve kâfi lif almak için mutlakagünde en az 5 porsiyon zerzevat ve meyve tüketilmelidir.

4.Kırmızı Et:

Kırmızı et bilhassa ,kolorektal kanser riskini arttıran bir faktördür. Zira kırmızı etin sindirimi zordur.Şubat 2003’te Medline Araştırma sonucunda 26rapor çıktı ve bu raporların 21’inde kırmızı etin kolorektal kanser riskini arttırdığı sonucuna varıldı.Kanser hastalarının,içerisinde daha az kırmızı et tüketimini ,beyaz et tüketimi ve bitkisel besinler,yağlı tohumlar ile zeytinyağına tartı verilen Akdeniz diyetini benimsemeleri gerekir.

5.Omega-3 ve Omega-6 Oranı:

Omega-3 kanserden korur iken, halk tarafından bilinenin bilakis omega -6 kansere teşvik eden yağlardır.Bu yüzden ikisi ortasında ki oranı düzgün ayarlamak gerekir.Omega3 ‘ün omega-6’ya oranı yüksek olmasıkanser riskini azaltırken ,Omega-6’nın daha yüksek olması tam aykırısı tesir etmektedir.

6.Keten Tohumu:

Yüksek diyet lifi ve omega -3 için şahane bir kaynaktır.Sindirim sisteminde östrojen rolü oynar.Soyadan daha yeterli bir bitkisel östrojendir(fitoöstrojen).Yapılan bir çok çalışmada kanser hücrelerini öldürdüğü,özellikle de memeve prostat kanseri tümörünü küçültmede tesirli olduğu görülmüştür.Ancak Gün içerisinde en fazla 2 tatlı kaşığı keten tohumu tüketilmelidir.Fazlası bedende ziyanlı bileşiklerin oluşmasına neden olur.Yağ halinde yada dövülmüş(toz olmayacak şekilde) biçimde tüketilmesi daha tesirli olacaktır. Omega-3 ve lif içeriğinden ötürü da kanser yapan casus olarak tabir ettiğimiz kolesterolü düşürmeye fayda.

7.Doğal İlaç Meyve ve Sebzeler:

Renkli olmalarından da anlaşılacağı üzere bir çok vitamin ve minerali barındıran zerzevat ve meyveler birçok hastalığa karşı elbet esirgeyicidir.156 çalışmanın ,128 ‘inde hami olduğu bulunmuştur.Özellikle Akciğer kanseri riski,yüksek sigara içimi olmasına karşın , meyve ve zerzevat yüklü beslenenlerde daha düşük görülmüş.

Meyve ve sebzeler bilhassa,mide,farinks,pankreas,yemek borusu,ağız boşluğu,endometrium,kolon kanserine karşı kollayıcıdır.

Çiğ zerzevat tüketimi,vitamin ve minerallerden yararlanma açısından daha avantajlı olduğu için kanserden %85 koruyucu tesir sağlar.Allium sebzeleri(sarımsak,soğan,pırasa),havuçlar,yeşil yapraklı sebzeler,turpgiller,domates ,kükürtlü sebzeler(brokoli,lahana,karnabahar,bürüksel lahanası,) antikanserojen sebzelerdir.Özellikle kükürtlü zerzevat kümeleri bol ölçüde antikanserojen bir unsur olan sülforofanı içerir.En ağır sülforofan ise ;brokoli filizinde bulunur.Tek yapmanız gereken bir kavonozda brokoli filizlendirip,salatalarına yada sandviçlerinize eklemek.Turpgiller ise, özellikle göğüs ,prostat,mesane kanseri üzerinde etkillidir.

8.Klorofil:

Tüm yeşil bitkilerde bulunann güneşten ışık toplayan bir moleküldür.Antioksidandır.Özellikle bitki filizlerinde ,buğday çiminde ağır olarak bulunur.Buğday çimi çok tercih edilmektedir.Buğdayı çimlendirip suyunu sıkabilirsiniz.Kalori kıymeti yok denecek kadar azdır ve çokça klorofil içerir.

9.Koruyucu Mineraller:

Özelllikle selenyum antikanserojen özelliklere sahiptir.En besbelli kanser önleyici sistemleri şu biçimdedir;

1.Enfeksiyonlara cevap için bağışıklık sistemini güçlendirir.

2.Doğal öldürücü hücrelerin oluşmasını sağlar.

3.Tümör büyüme suratını azaltabilir.

Özellikle erkeklerde berbat düzeylerde olan selenyum düzeyi yüksek kanser riskini akla getriri.

Tam tahıllı eserler,baklagiller,brezilya fıstığı,ayçiçeği tohumu çokça selenyum içerir.

10.Koruyucu Mineraller:

B kümesinden; B9,B12,B6 vitaminleri kanser önleyici tesire sahiptir.Ve hepsi birlikte çalışırlar.O yüzden kâfi etkiyi almak için kombine formda tüketilmelidir.Antikanser diyetlerde olmazsa olmaz koyu yeşil yapraklı sebzelerdir ve B9(folik asit)’un en yeterli kaynağıdır.

D vitamini, güneşten yararlanım ile alınır ve bedende böbreklerde etkin formuna çevrilir.Aktif formu çok kıymetli bir antikanserojendir.D vitamini alımı için;gün içerisinde ,güneşin dik olmadığı bi saatte ,yüz ,boyun ve eller,el ayaları havaya bakacak formda 10 dakika güneşe tutulmalıdır.Eğer tesettürlü bir bayan iseniz ve eksikliğiniz mevcut ise kesinlikle hekiminize danışıp takviye almalısınız.

11.Antioksidanlar:

Karetenoidler ,güçlü antioksidanlardır. Havuç, bal kabağı, tatlı patates, havuç suyu bilhassa kareteonidlerden zengindir.

Likopen ,özellikle çok müdafaacı bir antioksidandır. Ailesel genetik kanser yatkınlığı olanlar çiğ domates yada el imali tuzsuz salça tüketerek likopenden yararlanabilirler.

Beta –kriptoksantin, turunçgiller,kırmızı tatlı biberde bol ölçüde bulunur ve kanserden kollayıcıdır.

Üzüm çekirdeği ektratı içeriğindeki antioksidanlar sayesinde kansere karşı tesirli bir muhafaza sağlar.

Askorbik asit(C vitamini),yeşil biber,yeşil yapraklı sebzeler,domates,turunçgiller,çilekte bol bulunur.Yüksek konsantrasyonu kanser hücrelerini seçerek öldürür.Damardan yada oral yolla alınabilir.

12.Probiyotikler:

Probiyotik tüketimi,bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı savaşmada hayli tesirlidir.Kefir çok değerli bir probiyotik içeriğine sahiptir.Ancak piyasada da çeşitli formlarda probiyotikler vardır bir uzman denetiminde bu eserleri de tüketebilirsiniz.Ayrıca tam tahıllı besinlerde faydalı bakteri gelişimine teşvik ederek ,bağışıklık sistemini güçlendirme tesiri yapar.

KANSERDE GENEL BESLENME PLANI NASIL OLMALI?

Batı üslubu diyetler yerine ,Akdeniz Diyeti üzere daha sağlıklı bir beslenme tarzı tercih edilmeli.Mutlaka fizikî aktiviteyle kombine halde ilerlenmelidir.

Günde en az 5 porsiyon zerzevat ve meyve tüketilmelidir.

Günde 30 gr lif alınmalıdır.Bunun için tam buğdaylı,kepekli eserler ve sebze-meyve tüketimine tartı verilmelidir.

Günlük yağ oranı %20-30 aralığında olmalıdır.

Antikanserojen olarak bahsettiğimiz besinlere tartı verilmelidir.

 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu