Beyaz Ayı Problemi

İronik süreç teorisi yada beyaz ayı sorunu. Tolstoy kardeşine odanın bir köşesine geçip beyaz ayıyı düşünmemesi gerektiğini söyler. Kardeşi bir mühlet sonra beyaz ayıyı düşünmeden edemediğini söyler. Teoriye nazaran uzaklaştırılmaya çalışılan fikir tamda yanıbaşınızda belirir.

Yani siz kendinize ekmek yememeliyim, çikolata yememeliyim, sporumu aksatmamalıyım dedikçe, canınız ekmek çekmeye, çikolata yemeye ve hatta sporunuz aksamaya başlar.

Diyetimi bozmamalıyım, diyetteyim, diyet diyet dedikçe diyetiniz bozulmaya mahkum olur.

Diyet sizi sonlandıracak, aç bırakacak, hayattan aldığınız bütün keyfi yok edecek bir süreç değil. Tersine hayat kalitenizi artırıp,hayatınızın bundan sonrasını daha pürüzsüz yaşayabilirsiniz. Kendinizi daha dinç hissedebilir, sıhhat sorunlarından kurtulabilirsiniz. 

Sürekli erteleyip hiç başlayamayıp üstüne kata kata ilerleyerek her seferinde işi zorlaştırmak yerine eksiklerle dolu da olsa bir başlangıcı yeğlerim.

O vakit artık bir şeyleri yapamayacağınız fikrinden kurtulmaya bakın. Allah aşkına kimin hayatı %100 başarılarla dolu ki. Kim giriştiği her işten şahane bir sonuçla çıktı. Hepimiz vakit zaman dener başarısız oluruz. Ancak vakit zaman muvaffakiyetler da elde ederiz. Tek meselemiz başarısızlıklarımızı büyütüp, başarılarımızı takdir edememekte. Diyete başladığınız hafta birinci 3 gün biraz makûs geçmiş olabilir. Bu başka 4 günde ki çabanızı silip atmamalı. 7 günü de özensiz geçirmek yerine 4 gün gerçekten dikkat ettiniz ve bence büyük birşey başardınız.

E o vakit artık bırakalım fakat yapamazsam, ya devam edemezsem,ya zayıflayamazsamları. İşler yolunda gitmedi ve olmadı tahminen bundan sonra olur ne dersin? Yapamazsan yine başlarsın. Sonra yine ve yine. Hiç başlamamaktan çok daha uygun değil mi?

Başa dön tuşu