D VİTAMİNİ NEDEN ÖNEMLİ?

Sonbahar yavaş yavaş kapımızı yağmurlarla çalmaya başladı. Güneşin yeryüzüne ulaştırdığı ultraviyole ışınların açısı ve gün içinde güneşlenme müddeti azalmaya başladı. Bu da son vakitlerde en çok konuşulan vitaminlerden biri olan D vitaminini akıllara getiriyor.

Peki neden değerli bu kadar bu D vitamini ve ne işe yarıyor?

  • D vitamini, güneş ışınları sayesinde %95 ‘i deride sentezlenen, kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilmesini sağlayan bir vitamindir.

  • D vitamini ,kalsiyum ve fosforun emilmesini sağlayarak bilhassa çocuklarda büyüme ve gelişmede epey kıymetli bir vitamindir.

  • D vitamini kemiklerin korunması ve imali için kalsiyumdan bile daha tesirlidir. Zira D vitamininiz eksik olduğunda , ne kadar kalsiyum alınırsa alınsın tekrar de kalsiyum bağırsaklardan emilemez .Bu yüzden kâfi D vitamini alımı kemik erimesini önler.

  • D vitamini pankreasta insülin üreten hücrelerden insülin sentezini uyarır. Bu biçimde insülin rezistansını azaltır. Bu nedenle tip 2 diyabetin(şeker hastalığının) önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olmaktadır.

  • Güneşlenme derecesi ile serotonin seviyeleri ortasında da müspet bir ilgi olduğu bilinmektedir. Düşük D vitamini seviyesi kronik yorgunluğa ve depresyona yol açabilir. D vitamini eksikliği durumunda kâfi ölçüde destek edilerek bilhassa kış aylarında görülen depresyonu ortadan kaldırır.

  • Kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını maniler. Yapılan çalışmalarda bilhassa prostat, göğüs ve kolon kanserinde gözetici tesirleri kanıtlanmıştır.

  • Bireylerde D vitamini seviyesinin düşük obeziteye sebep olmaktadır. Vitamin D eksikliği ile birlikte adipoz doku (yağ dokusu) artışı ve dislipideminin (kandaki olağandışı yağ ölçüsünün artışı ) görülmesi bunu kanıtlamaktadır.

  • D vitamini Renin –Anjiotensin-Aldosteron sistemini inhibe ederek yüksek kan basıncını(hipertansiyonu ) mahzurlar, böbrek hastalıklarından korur, kalp damar hastalıklarını (koroner arter hastalıklarını ) önler.

  • D vitamini bağışıklık sistemi üzerinde epey kıymetli role sahiptir. Bu nedenle D vitamini astım, romatoid artrit (iltihaplı eklem hastalığı ), Tip 1 diyabet, Chrohn hastalığı(iltihaplı sindirim sistemi hastalığı ) ve Multiple Skleroz (MS) üzere immune bozuklukların önlenmesinde ve tedavisinde aktif kullanılmaktadır.

Vitamin D Kaynakları:Karaciğer, balık( sardalya ve somon), kırmızı et, yumurta sarısı, balık yağı, tereyağı, süt, yogurt, peynir, tam tahıllı ekmek, mantar en çok d vitamini içeren besinlerdir.

Günlük muhtaçlık:

0-30 yaş ortası için 200 IU,

31-50 yaş ortası için 300 IU,

51-70 yaş ortası için 400 IU ve 71 yaş ve üzeri için 600 IU’dir.

Esas kaynak ;kollar, bacaklar ve yüzün esirgeyici olmadan 20 dakika gün ışığına maruz kalmasıyla karşılanabilir.

Genelde yeteri kadar güneşlenmek D vitamini eksikliğini önlemektedir. Yalnız güneşin deriye ulaşmasındaki problemler (yüksek rakımda yahut enlem uzunluklarında bulunmak), hava kirliliği yaratan durumlar ve yaşlılıkta mahrumluk tabloları yahut kimi hastalıklara yatkınlık D vitamini eksikliğine sebep olur. Bu yüzden sıhhat üzerine bütün bu değerli tesirleri düşünülürse her bireyin önerilen dozlarda uzman denetiminde Vitamin D alması gerekmektedir.

Başa dön tuşu