Detoks Gerekli Mi?

Dillerden düşmeyen bu detoks neden bu kadar tanınan oldu? Sağlıklı mı? İşe yarıyor mu? Herkesin başında mecnun sorular… Haydi gelin birlikte tartışalım. Detoks diyetleri toksin ve ödem atılmasını sağlayan düşük kalorili diyet stratejileridir. Detoks sanayisi patlamasına karşın, bu diyetlerin kullanımını desteklemek için çok az klinik ispat var.

Birkaç klinik çalışma, ticari detoks diyetlerinin karaciğer detoksifikasyonunu arttırdığını ve kalıcı organik kirleticileri bedenden attığını göstermiştir, lakin bu çalışmalar örnek büyüklüğü bakımından yetersizdir. Amerika’da güçsüzlük ve halsizlik şikayetiyle hastaneye başvuran bir bayanın 2 hafta içtiği detoks çayı evvel akut karaciğer yetmezliğine sonra vefatına neden olduğu araştırmalar sonucunda belirtilmiştir. Yani bu o denli kolaya alınacak bir mevzu değil. Öncelikle sıhhat geçmişi olmayan ticari emelle ortaya çıkan ‘’Detoks Uzmanıyım’’ diyen bireylerden uzak durun. O denli bir alan yok! Bu hususta biz diyetisyenlerden yardım almalısınız.

Peki dışarıda satılan detoks içecekleri ziyanlı mı? Öncelikle zararlı/yararlı olması bireye nazaran değişir. Bir şahsa uygun gelen öteki birine makus bir tesir yapabilir. En hoşu zerzevat ve meyveyi taze olarak kendisini yemektir. Zira çiğnemeyi artırarak beyne tokluk sinyali gitmesini sağlar. Biraz değişiklik istiyorsanız diyetisyeninizin sizi yönlendirmesiyle kendi detoks içeceğinizi yapabilirsiniz. Tıpkı vakitte daha ekonomik olur. Lakin imkanınız yoksa emniyetli bir markadan içeriği pak bir detoks suyu alınabilir ve kullanımı da çok sık olmamalıdır.

Örnek Detoks Tarifi

Malzemeler

Yarım limon suyu

2 halka dilim ananas

1 avuç maydanoz

1 adet salatalık

1 fındık büyüklüğünde taze zencefil

1 avuç roka

Dilediğiniz kadar su

Malzemeleri blenderdan geçirerek içebilirsiniz.

Hamile ve emzirme devrinin birinci 6 ayındaki bayanlar için uygun değildir. Rastgele bir teşhis konulmuş hastalığınız varsa hekiminize istişareden tüketmeyiniz.

Başa dön tuşu