DEÜ’den gelen açıklama: Neden Hekimler İstifa Ediyor?

Açıklamada, 2014 yılından sonra muayenehane açan öğretim üyesi hekimlerin muayenehanelerinin kapatılmasını isteyen genelgenin ardından, bu kapsamda olan doktorların bir kısmının üniversite hastanelerinde çalışmaya devam ettiği, bir kısmının ise ayrılmayı tercih ettiği belirtildi. Üniversite, bu durumun bir tercih olduğunu ve bu tercihlerin saygıyla karşılandığını vurguladı.

Açıklamada ayrıca, ayrılan akademisyenlerin yerine mesleğinde başarılı ve kuruma katkı sağlayacak yeni akademisyenlerin istihdam edildiği bilgisine yer verildi. Bu adımların hastaların mağduriyet yaşamaması ve tanı, teşhis ve tedavi süreçlerinin eksiksiz işletilmesi için alındığı belirtildi.

Ayrıca, muayenehaneyi tercih eden öğretim üyelerinin muayenehane çalışmalarına daha fazla zaman ayırmaları nedeniyle, akademik ve araştırma performanslarının yanı sıra hasta karşılama oranlarının diğerlerine göre daha düşük olduğu gözlemlendiği ifade edildi.

Pastırma sıcaklarıyla hafta sonu Türkiye ısınacak!

Pastırma sıcaklarıyla hafta sonu Türkiye ısınacak!

DEÜ, bu açıklama ile hekim istifalarının ardındaki sebepleri ve alınan önlemleri kamuoyuyla paylaşarak, hastaların sağlık hizmetlerinden etkilenmemesine büyük önem verdiğini vurguladı.

DEÜ Rektörlüğü, Hekim İstifalarına İlişkin Açıklama Yaptı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü, son günlerde Sağlık Bakanlığı’nın ‘muayenehane’ genelgesi sonrası üniversite hastanelerinde yaşanan hekim istifalarıyla ilgili açıklama yaparak, bazı basın organlarında yer alan ve yanlış algı oluşturabilecek ifadeleri reddetti.

Açıklamada, İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak’ın, bu düzenlemelerin akademisyenlerin üniversiteden soğumasına ve araştırma/akademik çalışmalarına engel olmasına dair sözlerine itiraz edildi. DEÜ Rektörlüğü, yasama, yürütme ve yargı tarafından belirlenen düzenlemelere uymanın vatandaşlar ve kurumlar için temel bir sorumluluk olduğunu vurguladı.

Ayrıca açıklamada, 2014 yılından önce muayenehane açmış olan öğretim üyelerinin muayenehanelerini kapatmaları gerektiğine dair genelge hatırlatıldı ve bu kapsamda olan doktorların bir kısmının üniversite hastanelerinde çalışmaya devam ettiği, bir kısmının ise tercihlerine göre ayrıldığı ifade edildi. Bu durumun bir tercih olduğu ve saygıyla karşılandığı vurgulandı.

Açıklamada, DEÜ’nün ayrılan akademisyenlerin yerine başarılı ve kuruma katkı sağlayacak yeni akademisyenler istihdam ettiği ve hasta mağduriyetini önlemek için gerekli önlemleri aldığı belirtildi. Ayrıca, muayenehaneyi tercih eden öğretim üyelerinin muayenehanelerde daha fazla zaman harcadığı için akademik ve araştırma performanslarının yanı sıra hasta karşılama oranlarının da diğerlerine oranla daha düşük olduğuna dikkat çekildi.

DEÜ, toplum yararı gözeterek kamu hizmetlerini eksiksiz bir şekilde sunmaya ve mevcut düzenlemelere uymaya devam edeceğini vurguladı. Üniversite, bu bilinçle hareket etmeye devam edecektir.

RABİA AYKUT*İlk Ses Gazetesi

Başa dön tuşu