Dikkat ! Vitamin Eksikliğiniz Olabilir

Bu belirtileri önemseyin..

Alerji sinyallerinin arttığı, bahar yorgunluğu ve halsizliğin ağır olarak yaşandığı bir geçiş devirdeyiz. Bu süreçte yorgunluk hissinizi attıracak, iş ve okul veriminizi düşürecek vitamin eksikliklerine dikkat!

  • Öncelikle doktorunuzla görüşerek vitamin değerlerinize baktırın ve eksiklik kelam konusu ise doktorun uygun gördüğü doz ve müddette vitamin desteği alın. Bununla birlikte;

  • Uzun periyodik yorgunluk ve kemik ağrıları, uykusuzluk şikayetleriniz varsa D vitamini eksikliğine işaret ediyor olabilir. D vitaminin besinsel kaynakları et kümesi, yumurta, süt ve eserleri, somon, uskumru, karaciğer ve yumurta sarısıdır. Fakat D vitaminin %90’ını güneş ışığıyla karşılarız. Bu yaz çokça güneşlenmeye bakın

  • Zihinsel yorgunluğunuz ve unutkanlığınız arttıysa B12 vitamini eksikliği kelam konusu olabilir. B12 vitaminin besinsel kaynakları ise; süt, mercimek, ıspanak üzere yeşil yapraklı sebzeler, ciğer, somon, uskumru, ton balığı, kırmızı et, peynir çeşitleri ve yumurtadır. Önemli eksiklik durumunda besinsel destek kâfi olmayacaktır kesinlikle tabip denetiminde ilaç desteği de alınmalıdır.

  • Vücutta basitçe morarma ve çürüme yaşıyorsanız C vitamininden daha varlıklı beslenin. C vitamininden varlıklı besinler ise; limon, greyfurt, domates, kuşburnu, lahana, maydanoz, ıspanak, yeşil biber, patates.

  • Tırnak ve sac yapısında güçsüzlük ve sac kayıplarının artması durumunda biotin dediğimiz B7 vitamini eksikliği yasıyor olma ihtimaliniz yüksek. Bununla birlikte çinko, b12 vitamini ve demir eksikliği de bu belirtileri tetikleyebilir. Kan neticelerinize nazaran gerekli destek yapılmalıdır.

Başa dön tuşu