Diyet Sürecinde Suyun Önemi

Gündelik hayatta ihmal ettiklerimizin başında su içmek gelir. Bilhassa kimimiz için eziyettir güya o bir bardak suyu bitirmek. Lakin sıhhatin korunması ve canlılığın sürdürülebilmesi için gerekli bir numaralı husus sudur. Bedenimizin % 55-75’lik kısmını oluşturur. İşte suyun sıhhat açısından yararları:

  • Su; metabolizmanın düzenlenmesinde ve bedenimizdeki tüm tepkilerde vazifelidir. Gün uzunluğu içeceğimiz 2 litre su, güç oluşumunu artırır ve zayıflamaya yardımcı olur, besin hususları ve oksijeni taşıyarak organ ve dokuları korur.

  • Yemeklerden evvel içilen bir bardak su daha az kalori almanızı sağlar. Mideyi doldurur ve tokluk hissi vererek iştahınızı keser. Su midede fazla durmadığı için idrar, dışkı ve ter yoluyla bedenimizden atılır. Öğünler ortasında tüketilen 3–4 bardak su bedenimizi susuz bırakmadığı üzere açlık hissimizi de bastırmış olur. Hasebiyle, zayıflama diyetlerinde su içmek çok kıymetli bir faktördür.

  • Cildimizin; nem ve elastikiyetinin düzenlenmesinde su rol oynar. Günümüzde bayanların endişeli düşü haline gelen selülit oluşumunun önlenmesinde de su tekrar birinci sırayı alır.

  • Emzikli bayanlarda; süt üretimini artıran en değerli sıvı sudur. Bilhassa kalori oranları yüksek hazır meyve suları, gaz yapan asitli içecekler yerine su tercih edilmelidir.

  • Lifli besinler, sindirim sisteminin düzenlenmesinde aktif bir rol oynar. Fakat ne kadar lifli besin tüketilirse tüketilsin, gereğince su içilmediğinde, alınan lifler bedende faal bir biçimde kullanılmaz. Yetersiz su tüketimi, sindirim sisteminin daha az çalışmasına ve buna bağlı olarak kabızlığa yol açar.

  • Hamilelikte; suyun değeri daha da artar. Bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısı her üç saatte bir kendini yeniler. Yetersiz sıvı alımı ile amnion ölçüsü azalacağından, suya ihtiyaç artar.

  • Sıcak havalarda; beden sıcaklığını düzenleyici olarak çalışır. Dikkat edeceğimiz nokta, yazın içtiğimiz su ölçüsünü artırma gerekliliğidir. Vücudumuz ısındıkça terler ve su kaybeder. Bunun için su düzeyini kâfi seviyeye getirmemiz gerekir. Beden, suyu faal olarak kullanır, depolayamaz. Bu sebeple susuzluğa dayanamayız. Bedenimizin hiç su içmeden dayanabileceği azamî mühlet en uygun kaidelerde 7 gündür.

  • Spor yaparken sıhhatimizi korumak için sistemli antrenman, tertipli beslenme, nizamlı uyku ve kâfi su tüketimine dikkat etmemiz gerekir. Bilhassa kas geliştirici idmanlar yapanlar için bu dört kural kilit bir ehemmiyete sahip. Bedendeki kas kitlesi arttıkça su muhtaçlığının da artacağı kesinlikle göz önünde bulundurulmalı. İdman ve idmanların hem öncesi hem de sonrasında içilen su birebir vakitte, kasılmalar ve kramplarla başa çıkmada tesirli bir prosedürdür.

Başa dön tuşu