Diyet Yapıyorum Fakat Kilo Veremiyorum! Neden?

Hayatı boyunca diyet yapan, sistemli biçimde kilo verip birdenbire kilo vermesi duran, gebelik sonrası fazla kilolarından kurtulamayan yahut hastalıkları sebebiyle kilo vermesinin imkansız olduğuna inanan şahısların öyküsünü hepimiz duymuşuzdur. Siz bedeniniz için planlar yaparken sonuç birden fazla vakit âlâ olsa da birtakım vakitlerde bu üslup istemediğimiz sonuçlarla karşılaşabiliriz. Tahlil mü? Epey basit…

Sakin olun ve çabucak pes etmeyin. Kilo vermeniz durduysa ve amaca şimdi varamadıysanız çabucak pes etmeyin. Bu durum bazen günler, haftalar sürerken bazen aylarınızı alabilir. Bu noktada yapmanız gereken tek şey diyetisyeninize güvenip, diyetinize devam etmek.

Sizin için amaca daha çok olabilir pekala ya bedeniniz için? Kararlarınızı sorgulayın. Herkesin ülkü kilosu aşikâr aralıklardadır ve siz ülkü aralığa geldiğinizde bedeniniz daha fazla kayıp vermemek için kendini muhafazaya alarak kilo kaybını pürüzler. Bu olağan bir süreçtir. Bütüne baktığınızda sağlıklı biçimde beslenmeye devam ediyor, kas kütlenizi artıracak idmanlar yapıyorsanız başarılı biçimde ilerliyorsunuz demektir. Tartıda ki sayılara takılmayın. Artan kas kütlenizle birlikte metabolizmanızı hızlandırıyor, kilo vermeye çok daha yakın hale geliyorsunuz, unutmayın.

Vücudunuzu şaşırtın. Diyet yapan bireyler ekseriyetle kendilerini muhakkak kalıplara sokarak beslenmeye çalışır. Halbuki beslenmede tek yanlışsız yoktur. Siz sofranızı ne kadar çeşitlendirirseniz hem vücudunuza hem ruhunuza yarar sağlarsınız. Tek düze beslenmek yerine mevsimine uygun tüm zerzevat ve meyveleri kullanma yoluna gidin. Yediklerinizi çeşitlendirin. Sağlıklı pişirme formüllerinin hepsini kullanın. Diyet yapmak sadece ızgara yapmak değildir. Yemekleri kendi buharında, fırında yahut mesken salçası kullanarak yaptığınız tencere yemeği ile de diyet formuna dönüştürürsünüz.

Porsiyonlarınızı denetim edin. Bazen yaptıklarımıza o denli inanırız ki asla kusur kabul etmeyiz. Halbuki hepimiz yanılabiliriz. Uzmanınızın verdiği porsiyon ölçülerini gerçek uygulayıp uygulamadığınızı tekrar denetim edin ve kendisine danışmaktan çekinmeyin. Hiçbir vakit yediklerinizi eksiltmeyin yahut artırmayın. İşin matematiğine itimadın. Şayet diyetisyeniniz size günde 8 dilim ekmek olan bir diyet listesi verdiyse her birini ilaç üzere düşünüp eksiltip, artırmayın.

Sporu aksatmayın. Vücudunuzu forma sokmanın en yeterli iki ilacı var. Biri beslenme başkası ise spor. Her gün yarım saat tempolu yürüyüş yaparak da spor yapmış olursunuz spor salonunda ağır antrenmanlar yaparak da, tercih sizin. Günlük rutininize eklediğiniz sporu, kilo vermenizin durduğu devirlerde farklı çeşitlerini yaparak devam edin. Bunu yürümeye ek olarak, meskende yapacağınız kısa vadeli tempolu idmanlar ile başarmak mümkün.

Küçük sürprizler yapın. Kendinize bir değişiklik yapın. Kilo vermeyi takıntı haline getirmek yerine ufak kaçamaklarla kendinizi keyifli edin. Bu ana öğününüzün çabucak üzerine yediğiniz bir tatlı ile de olabilir bir tabak dolusu makarna ile de. En kıymetlisi yedikten sonra asla pişmanlık duymayın. Hiçbir şey olmamış üzere rutininize geri dönün.

Geçici bir durum olduğuna inanın. Evet diyet yapmak bazen çok güç geliyor haklısınız. Bu güçlü süreçte hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsunuz. Uzun vakittir uğraş veriyorsunuz ve meyvelerini toplamak istiyorsunuz. Ancak bedenimiz o denli sistemli işliyor ki kendini savaş periyodunda hissedip bi mühlet kilo vermeyi durdurabiliyor. Bu durumu aklınızdan çıkarmadan, gerilim olmadan, uzman dayanağı ile başarmanız çok kolay. Bu süreçte değerli olan sırf kendinize güvenmek… Başaracağınıza inanın.

Başa dön tuşu