Diyete Ne Zaman Başlamak Doğrusu? Pazartesi mi? Yoksa Çarşamba mı?

Diyet aslında sağlıklı beslenme prensiplerini hayata geçirrme sürecidir. Bu türlü bir sürec için en doğru
vakit en kısa vakittir. Tam manası ile kendinizi bu sürece hazır hissetmeli, kilo vereceğinize kendinizi inandırrmalı ve iradeli olmalısınız.

Diyete yeni başlanıldığı vakit, birinci günlerde genelde motivasyon yüksek olur ve kararlılık güçlüdür.
Zira başlangıçtaki heyecan sizi motive etmeye kafidir. Sanki birinci hafta kaç kilo vereceğim diye
düşünürsünüz ve bunun heyacanı ile diyete 4 elle sarılıp, büsbütün ahenk gösterirsiniz. Fakat genelde 1-2 gün sonra, “yeni” yeme alışkanlığı her zamanki hayat usulüyle çatışmaya başlar. Eski alışkanlıklar özlenir, bir taneden bir şey olmaz kanısı gelir başınıza yerleşir.

Diyete pazartesi başladığınızda ilerleyen günlerde mesela perşembe, cuma yani hafta sonuna hakikat, diyet listesinde olmayan şeyleri yeme isteği, diyete olan motivasyonu düşürebilir. Ben bu sebeple diyete pazartesi başlama klasiğni pek doğu bulmuyorum. Örneğin cuma günü kilo vermeye karar verdiniz ve bunun için isteklisiniz. Ancak bugün pazartesi değil diyip, sıhhatsiz olan besinleri 2 gün daha yiyecek misiniz? Bu yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi ve nasıl olsa diyete başlıyorum artık istediğim herşeyden fazla ölçüde yemeliyim algısı oluşturuyor. Meğer diyete çarşamba, perşembe,cuma yahut cumartesi günü başlarsanız haftasonunu yüksek motivasyon ile kazasız atlatırsanız bu itimat tazeleme size çok yeterli gelir. Evet işte ben bu işi başarabiliyorum, sağlıklı beslenmeye devam edebiliyorum dersiniz. Başka bir sebebim ise; kendinizi ne vakit tam manasıyla hazır hissediyorsanız o vakit diyete başlamalısınız. Diyete başlama konusunda hazırlıklı değilseniz, kendinizi ikna edemediyseniz diyete devam etme dileği giderek yitiriliyor.

Yani pazartesi diyete başlanmalı diye bir kural yok. Kıymetli olan sizin ne istediğiniz. Kendinize sorun, siz ne istiyorsunuz? Ve daha sonra kısa vadeli amaçlar koyarak çıktığınız bu yolda emin adımlarla ilerleyin.

Başa dön tuşu