Diyetisyenden Korkmamak İçin 5 Neden

Tüm dünyada artan obezite ve kronik hastalıklar, dış görünüşe verilen değerin artması vb. tüm nedenler ‘’Diyetisyenlik‘’ mesleğini hayli tanınan hale getirdi. Evvelce diyetisyen dediğimiz vakit bilen birkaç kişi çıkarken artık çabucak hemen herkesin bildiği, merak ettiği, hatta kimilerinin korktuğu bir meslek oldu. Öncelikle diyetisyen nedir onun tam olarak manasını hala bilmeyenler için açıklayalım. Diyetisyen üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik kısmında 4 yıllık eğitim – öğretim hayatını tamamlamış diyetisyen unvanı almış kişidir. Bireylerin gereksinim, hastalık vb. durumlarına nazaran beslenmelerini düzenler, toplu beslenme alanında da menü düzenleme ve denetim alanlarında misyon yapar.

Beslenme kursu almış, daha evvel kendisi zayıflayanlar, spor hocaları – faal sporla ilgilenen bireyler diyetisyen değildir. Eğitim – öğretim hayatları boyunca diyetisyenler, hastalıklarda beslenme, yeme bozuklukları, yetişkinler için beslenme, adölesanlarda beslenme, anne -çocuk beslenmesi vb. bir sürü mesleksel eğitim alırlar. Bu yüzden kendi sıhhatiniz için gerçek diyetisyeni dinlemeli, kendinize özel diyet listesini uygulamalısınız. Diyetisyenden korkmamak için nedenlerimize bakacak olursak;

  1. DİYETİSYEN DEMEK AÇ KALMAK DEMEK DEĞİLDİR.

Çoğu insanın aklına diyetisyen ve diyet yapmak deyince aç kalmak gelir. Bu internette mevcut olan sıhhatsiz şok diyetlerin bir sonucudur. Diyetisyenler aç kalmayı değil, aç kalmadan zayıflamayı önerir. Sıhhatimiz için yanlışsız olan zayıflama prosedürü de budur.

2.DİYETİSYEN GAYEYE ULAŞMANIZDA YARDIMCI OLACAK KİŞİDİR.

Diyetisyenler hazır yaz ayları yaklaşırken size en çok yardımcı olacak kişidir. Siz diyete ahenk sağlayamadığınızda da çekinmeniz gereken en son kişidir zira ufak kaçamaklar bile olsa sizi toparlar tekrardan motive eder amaca gerçek yaklaştırır.

3.SOSYAL HAYATIM KISITLANACAK

Diyet yapmak bireylerin toplumsal hayatını engelleyen bir durum değildir. Dünya Sıhhat örgütü sağlıklı olmayı yalnızca bedenen ve ruhen değil toplumsal olarak da sağlıklı olmak olarak tanımlamıştır. Diyetisyenlerin sağlıklı ömür maksatlarının içine toplumsal hayatımızın sağlıklı olması da dahildir.

4.LİSTELER GÜNLÜK HAYATINIZDA BULMAKTA ZORLANACAĞINIZ ŞEYLERLE DOLU OLMAYACAK, TERSİNE HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRACAK.

Diyet listesi denilince yeniden akla daima internette gördüğümüz, ismini bile daha evvel duymadığımız şeylerle yapılan listeler geliyor. Halbuki diyet listesi şahsa özel ve şahısların alışkanlıklarına uygun olarak hazırlanır. Sizin beklentilerinizi karşılar. İş yerinizde çıkan bir yemek ile de çarçabuk diyet yapabilirsiniz.

5. İŞLERİM ÇOK AĞIR, TESİRLER DİYE DÜŞÜNMEYİN.

Diyet yapmak güne zinde başlamanızı ve konsantrasyonunuzu arttırır. Daha etkin ve daha sağlıklı olmanızı, daha planlı olmanızı sağlar. Diyetisyen denetimleri için ise haftada 1 kere 30 ila 60 dakikanızı ayırmanız kâfi.

Başa dön tuşu