Diyetkolik Misiniz?

Her şeyi deniyorum ancak başaramıyorum diyenlerden misiniz? Gazetelerde manşet manşet yayınlanan envai çeşit haftalık detoks diyetlerini, patates, yumurta, muz diyetlerini yapıyorum ama neden kilo veremiyorum mu diyorsunuz? Pekala sorun nerede? Lakin birkaç hafta yapılıp 1-2 kilo verdiren bu diyetlerin sonrasında olağan yaşantınıza döndüğünüzde neden kilo alıyorsunuz?

Problemin ana kaynağı aslında sizin ‘’normal’’ beslenme sürecinde tercih ettiğiniz besinler ve yayınlanan onca diyete olan inancınız. Kısa mühlet tanınan olan sonrasında şişen bir balonun apansız patlaması üzere değerini kaybeden bu diyetlerle lakin su kaybı yaşanır. Halbuki ki olağan dediğiniz beslenmenizi sorguladığınızda sorunun en kilit noktasını çözmüş olacaksınız ve sonrası çorap söküğü üzere gelecek.

Doğru Diyet Nasıl Olmalı?

  • Öncelikle motivasyonunuzun yüksek olması kural. Kilo vermeyi kendiniz için istiyorsanız esasen motivasyon kaybı yaşamazsınız. 

  • Bu yiyecekler sağlıklı deyip o besinlerle beslendiğinizde çok az ölçüde sıhhatsiz bir şey yediğinizde sıhhatsiz beslenmiş olmazsınız yahut diyetteyim ‘’asla yiyemem’’ dediğiniz tüm besinlerden çok az ölçüde yediğinizde diyetinizi bozmuş olmazsınız.

  •  Dengeli ve esnek bir beslenme nizamında olduğunuz surece, sürdürülebilir bir diyetiniz olmuş olur ve bir bakmışsınız kilo vermeye başlamışsınız. Pekala bunu nasıl sağlarsınız? 

  • Tüm besin kümelerinden yemeniz gerektiğini asla unutmayın. Karbonhidratlarda, yağlarda, proteinler kadar bedeniniz için gerekli. Burada kıymetli olan karbonhidratların, proteinlerin ve yağların çeşidi..

  • Kompleks dediğimiz karbonhidrat kaynaklarıyla beslenmeyi unsur edinip, sağlıklı yağlara sofranızda yer açın. Natürel bunu yaparken protein kaynaklarınızı da unutmayın. 

  • Her gün 2-3 porsiyon süt ve süt eserleriyle beslenip, 7-8 porsiyon zerzevat ve meyve tüketmeye ihtimam gösterin.

  •  Günlük aktivitenizi yapıp, 2.5-3 litre su içmeye çaba edin. 

  • Bunları yaparken ayna ile kendinize saplantı boyutlarına varan bir alaka kurmayın. Unutmayın toplumsal medyada hayatını dış görünüşüyle kazanan onlarca bireyden farklı bir beden tipiniz var ve bedenlerinizi onlarınkiyle karşılaştırdığınız surece hayal kırıklığı yaşarsınız. 

  • Kilo alırım diye düşünüp yemek yemekten kaçınmayın. Sağlıklı beslenerek hem karnınızı doyurup hem de yavaş yavaş geri almayacağınız kilo kayıpları görmeniz mümkün. 

Başa dön tuşu