Diyetten Kaçarken; Doğru Bilinen Yanlışlar

Son vakitlerde ortaya mucize tesirler sunacakmış üzere sunulan Karbonatlı Sular, Yağ yakıcı kapsüller, lahana suyu / çorbası, sirkeli limonlu vb sular, diyet bantları, mamalar, detoks içecekler, aslında sıhhatimiz açısından son derece riskli ve yanlışlı sonuçlar doğurabiliyor.

Bunlara inanıldı hepsi denendi lakin trajiktir ;bunları ortaya atan akıl hocalarının öldüğünde 125 kg olduğundan haberiniz var mıydı ?

Yahut başka yanlışlı birtakım telaffuzlarda ise; karbonhidratlarla protein kaynaklarını bir ortada tüketmeyin, yalnızca protein kaynaklı beslenin, tereyağı bol ye, istediğin kadar badem,zeytin ye ! üzere daha bir çok kusurlu söylem‘ in de sıhhatsiz sonuçları kelam konusu olabiliyor ne yazık ki. Büsbütün bilimsel olmayan bu savlar tek taraflı besin tüketimine neden olarak şahıslarda kan şekeri düzeylerinin düşüşlerine, karaciğer yağlanmasına, kolesterol ve kan yağlarının yükselişine yol açabiliyor. Yalnızca kilo sorunu olan bireyler yanlışlı diyet uygulamalarından kaynaklı bir de bu hastalıkların tedavileriyle de uğraşmak durumunda kalabiliyorlar.

Rastgele bir yiyecek kümesi içerisinden tek bir yiyeceği seçerek ve o bahisle ilgili ortada şimdi bilimsel bir destek bulunmuyorken, ‘işte bu mucizedir, bu daha çok yağ yakıyor yahut kilo verdiriyor demenin bilimselliğe ve de etiğe uygunluğundan kelam edilebilir mi?‘

Önemli olan kişinin kâfi ve istikrarlı ölçülerde sağlıklı beslenebilme alışkanlığının oluşturulması ve bunu hayat şekli haline getirmesidir. Kâfi ve istikrarlı beslenmenin püf noktaları nelerdir, özetle belirtelim;

  • Hızlı ve ani kilo kayıp ve alışlarından her vakit uzak durmaya çalışın,

  • Kendinizi aç bırakmayın; az ve sık beslenerek kan şekerinizin düşmesini engelleyin,

  • Günlük yemek alışkanlıklarını ; 3 ana ve 1 – 2 orta öğün üzerine kurmak ,

Öğünlerdeki porsiyon denetimini kolaylaştıracaktır.

  • Sebze ve meyveleri daha şuurlu ve çeşitli tüketin,

  • Balığı haftada mümkün ise 2-3 defa tüketin,

  • Hayvansal ve katı yağlardan, çok yağlı yiyecekleri sık tüketmemeye itina gösterin,

  • Yiyeceklerinizi haftalık olarak planlayın.. Asla süpermarkete aç gitmeyin. Şayet beşerler tok karnına alışverişe giderlerse, abur cuburdan daha çok uzak durabiliyorlar.

  • Bir günlük tutup hem em ne yediğinizi, hem de ruh halinizi kaydedebilirsiniz.

  • Her yemekten sonra dişleriniz fırçaladığınızda, ağzınızdaki paklık duygusu sizin bir kaç saat acıkmanızı engelleyebilir.

  • Yeryüzündeki hiçbir yiyecek, sizin kendinizi sağlıklı hissetmenizden daha lezzetli olamaz bunu sık sık hatırlamaya çalışın.

Daha az tv / bilgisayar, daha çok yürüyüş daha çok spor, Daha az araba, daha çok bisiklet, Daha az chat, daha çok sohbet…Kısaca ; Daha çeşitli ve ölçülü besin tüketimi ile daha faal bir ömür şekli benimsemeniz diyetten kaçmanıza gerek bırakmayacaktır.

Başa dön tuşu