Doğumdan sonra anne sütü ile ilgili merak edilenler

Sanki sütüm olacak mı? Bebek doyuyor mu? Niçin ağlıyor sanki sütüm mü az? Gazı mı var? Az mı yiyorum? Neler süt yapar? Şekerli ,tatlı yiyecekler mi yemeliyim? Evet doğum yapmış annelerin aklında bunun üzere bir çok mecnun sorular dönüp dolaşır. Esasen bebekle birlikte yeni bir hayata adım atmış olan annenin tüm hayatı değişmişken bir de aldığı kiloları düşünüp durur.

     Sevgili anneler doğum yapmak hayatın en büyük mucizesi öncelikle her anın tadını çıkarmaya çalışın. Akabinde etraftan gelecek birçok olumsuz cümlelere kulak asmayın. Tabiki tecrübelerden faydalanın lakin ‘bu çocuk doymuyor, sütün az, bunu yemezsen sütün olmaz, bunu yapmazsan bebek büyümez vb. üzere moralinizi bozacak telaffuzları duymamaya çalışın. Tıpkı şeyleri bende yaşadım her anne üzere. Diyetisyen olmamın avantajlarını yaşadım lakin kendi bebeğininiz olunca panikleyip bildiklerinizi bile unutabiliyorsunuz. Kendinizi toparlayıp gerilim ve panikten uzak durmak bu periyotta size hayli yardımcı olacaktır. Gerilimden uzak kalmanın en düzgün yolu da kucağınızdaki mucizeyi bol bol öpüp koklamaktır.

Şimdi sizden en çok gelen sorularla kafanızdakileri cevaplamaya çalışalım

1.Sütümün artması için neler yapmalıyım? Hangi besinler sütü arttırır? 
Anne sütünü arttıran en hoş etmen bebeğin emmesidir. Bebeğiniz  emdikçe sütünüz artacaktır. Bu nedenle bilhassa çalışan anneler bu hususta sabırlı olup sütlerini sağıp uygun şartlarda bekletip bebeklerine vermelidirler. Aksi halde sağılmayan göğüsteki süt kesilebilir. Bununla birlikte sütü arttıracak  mucizevi besinler yoktur. Lakin yardımcı olacak besinler tüketebilirsiniz. Örneğin soğan, bulgur, dereotu, proteinli besinler, malt kökenli içecekler tüketebilirsiniz. Ayrıyeten bol sıvı tüketmek anne sütünü arttıran en değerli etmenlerdendir. Rezene çayı da sizi bu mevzuda destekleyecektir.

2.Sütümün artması için tatlı mı yemeliyim? 

Hayır. Bilhassa boş kalori içeren sıhhate yararı olmayan şeker içeriği yüksek abur cubur vb. tüketmek yalnızca kilo artışınızı arttırır. Anne sütüne tesiri olmaz. Fakat şekersiz komposto, hoşaf vb. içeceklerle destekleyebilirsiniz. Bilhassa bu yanılgıyı sütü az olan yahut hiç emziremeyen anneler yapmaktadır. Emzirme devrinde kilo alınmasının en önemli sebebi ‘ tatlı ye sütün olsun’ kelamı ne yazıkki. Halbuki sonunda hepsi anneye yalnızca kilo olarak dönüş yapmaktadır. 

3.Canım çok tatlı çekiyor pekala o vakit ne yapmalıyım?

Emziren anneler güç harcadığı için tatlı yemek istiyor olabilirsiniz. Sütlü tatlıları tercih edebilir, kuru meyvelerden faydalanabilirsiniz. Lakin tarçın ve kakao kullanmak tatlı gereksiniminiz azaltacaktır. Bunun dışında tahin-pekmez, bal, şekersiz mesken üretimi reçelden sonlu ölçüde tüketebilirsiniz. 

4.Neler sütün azalmasına yahut kesilmesine sebep olur? Diyet yapmak sütümü azaltır mı?

Öncelikle bebeği emzirmemek yahut memeyi sağmamak sütün azalmasına sebep olur. En kıymetli ikinci faktör ise stre ve ıstırap. Loğusalık periyodu ruhsal olarak hayli güç bir süreçtir. Bu devri etrafınızdakilerin yardımıyla( eş, anne, kardeş vb) ne kadar az keder ve gerilim yaparak geçirirseniz sütünüz de o kadar bol olacaktır. Başka merak edilen husus diyet yapmak.Diyet yapmaktan kastımız sağlıklı beslenmek ise hayır sütünüz azalmaz bilakis artar. Lakin kilo verecem diye aç kalır sıhhatsiz beslenirseniz evet sütünüz azalır. 

5.Emzirmiyorum tekrar de kilo verebilir miyim?

Evet elbette verebilirsiniz fakat bunun bir süreç olduğunu unutmayınız. Sizler için tahminen ek kalori gerekmeyecektir lakin vereceğim bütün sağlıklı beslenme teklifleri sizler için de geçerlidir. Emziremediğiniz için üzülmemeli, sabretmeli ve uygun formulalar (mamalar) ile beslemelisiniz. Bütün bunlar için kesinlikle hekim ve diyetisyeninizle irtibatta olmalısınız.

6.Bebeğime gaz yapmasın diye neleri yememeliyim?

İlk 15 gün; lahana , brokoli, brüksel lahanası, kereviz, karnabahar, bezelye, nohut, kuru fasulye, bulgur, mercimek… şişkinlik şikayetlerini ve gaz sorununu arttıracağı için çok fazla tercih etmeyebilirsiniz. Lakin sonrasında deneme yanılma prosedürü ile anne, kendini rahatsız eden ve gaz şikayetini arttıran besinleri kendisi saptayacaktır. 3 aydan sonra gaz şikayetlerinin azalmasıyla rahat bir nefes alabileceksiniz. Bu süreçte frenk kimyonu içeren bitki çaylarından içmek kimi bebeklerde rahatlama sağlamaktadır. Fakat bebeğinize hekiminize müracaattan hiçbir şey içirmeyiniz.

7. Su içmek anne sütünü arttırır mı? Ne kadar sıvı almalıyım?

Evet sevgili anneler. Sıvı tüketimi anne sütünü arttırmaya yardımcı olacaktır. Günde ortalama 3 lt su içmelisiniz. Öbür sıvıları su yerine tüketmeyin suya ek olarak tüketin. Su ölçüsüne ek olarak ayran, şekersiz komposto, rezene çayı tüketebilirsiniz.

8.Sütümün artması için hangi içecekleri yahut bitki çaylarını kullanabilirim?

Malt içecekleri sütünüzün artmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte birtakım markaların  anne sütünü arttırmaya yardımcı içecekleri de kullanabilirsiniz. Lakin rezene çayı bu devirde en rahat kullanabileceğiniz çaydır sanırım. Zira  hem anne sütünü arttırmaya yardımcı olarak hem de sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olarak kullanabilirsiniz.  Ancak yeşil çay, beyaz çay metabolizma hızlandırsa da kafein içeren çaylardır. Bu nedenle bu çayları birinci aylar pek tüketmemekle birlikte kafein içermeyen ıhlamur, rezene vb. den günde 1-2 fincan tüketebilirsiniz.

Başa dön tuşu