Duygusal Yeme Davranışıyla Baş Etme Yolları | Diyetisyen Tavsiyesi

Bazen fizyolojik olarak aç olmasanız bile bir şeyler yemeye yönelebilirsiniz. Mesela; yalnız kaldığınızda, canınız sıkıldığında, sinirlendiğinizde.. Aslında burada yapmak istediğiniz şey duygularınızı doyurmak yani duygusal yeme davranışı.

Bununla nasıl çıkabilirim bunları sizinle paylaşmak istiyorum:

  • YEDİĞİNİZ HER ŞEYİ NOT EDİN: Bazen bir öğünde ne yediğinizin ve ne kadar yediğinizi fark edemezsiniz. Bunun için güzel bir defter edinip bir yemek günlüğü tutun. Bu günlüğe neyi ne kadar tükettiğinizi ayrıntılı bir şekilde not edin. Aynı zamanda hangi duyguların yeme davranışınızı etkilediğini saptamak için her yiyeceğin yanına duygularınızı da not edin. Örneğin, stresli olduğumda 1 paket çikolata yiyorum.

  • DUYGU DEĞİŞİMLERİNDE(STRES, ÖFKE,KIZGIN..) BUNU AZALTMAK İÇİN YEMEK YEME YERİNE BAŞKA YOLLAR DENEYİN: Belki de stresli olduğunuzda, canınız sıkıldığında yaptığınız en kolay yol ve sizi rahatlatan yol bir şeyler yemek. Bunun yerine kitap okuyun ,hayvanlarla vakit geçirin, yürüyüşe çıkın. Yani bu duygusal boşluğunuzu yemek dışındaki başka bir aktiviteyle doldurun.

  • FİZYOLOJİK AÇLIK MI YOKSA DUYGUSAL AÇLIK MI YAŞIYORUM BU FARKI ÖĞRENİN: Duygusal açlık, fizyolojik açlık gibi aşama aşama değil genellikle aniden ortaya çıkar. Fizyolojik açlıkta tokluk oluşunca yemek yemeyi bırakırsınız. Duygusal açlıkta ise yaşadığınız duygu açlığınızın azalmasını engelleyebilir. Bu da kişinin farkında olmadan fazla yemesine yol açar.

  • KENDİNİZE SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR HAZIRLAYIN: Duygusal yeme sendromu yaşadığınız zamanlarda genellikle sağlıksız, kalorili abur cuburlara yönelirsiniz .Bu yüzden kendinizi stresli hissettiğinizde abur cubur yerine kuru meyveler, şekersiz yulaf barları gibi sağlıklı atıştırmalıklara yönelmeye çalışın.

  • KENDİNİZE YEMEK PROGRAMI OLUŞTURUN: Her gün aynı saatte,2-3 saat aralıklarla yemek yemeye çalışın. Öğün atlamanız bir süre sonra kan şekerinizin düşmesine neden olur. Bu durum farkında olmadan daha fazla kalori almanıza neden olur.

  • YEMEK YERKEN SADECE YEMEK YEMEĞE ODAKLANIN: Televizyon ,bilgisayar, telefonla ilgilenmeden sadece yemek yemeye odaklanın. Bu şekilde açlık ve tokluk durumunuzun farkına vararak besin tüketeceksiniz.

Gördüğünüz gibi bazen yemek yemenizin nedeni bedeninizi beslemek değil. Aç olan duygularımızı doyurmak için de yemek yemeğe yönelebiliyorsunuz. Bunun sonucunda kilo artışı ve başka sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Lütfen bu stratejileri gözden geçirip uygulamaya çalışın. Eğer yine bu duygusal yeme davranışına engel olamıyorsanız profesyonel bir destek alın. Sağlıklı ve huzurlu günlere..

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu