Emziren Anne Nasıl Zayıflar?

9 aylık heyecanlı bekleyiş sona erdi ve yeni mucizeniz kollarınız ortasında. Annelik tanım edilemez hissiyle sarıp sarmalamışken önünüzdeki süreç artık hem fizikî hem duygusal değişiklikleriyle sizi yüksek oranda tesiri altında bırakacak.

Doğum sonrası anne çeşitli fizikî değişimler geçirdiği için kendisini yorgun hissedebilir. Hala gebeymiş üzere kalan manzara, kabızlık problemleri, idrara çıkmada yaşanan sorunlar, göğüs ağrıları taze anneyi fizikî manada yoracaktır. Tıpkı vakitte bebekle anne ortasında kurulan bağın bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesi için hayli kıymetli olduğunu biliyoruz. Tensel temas aracılığında değişen hormon seviyeleri bebeğinize kâfi sütü ve sütün daima salınımı sağlamada en büyük etken. Bu tesirin de ortaya çıkabilmesi için yeterlice dinlenmiş olmak fizikî sorunların ötesinde bu bağı hissetmek her iki taraf için epeyce yarar sağlayacaktır. Genelde anneler bebeğin beslenmesine adapte olmanın yanında bir de doğum kilolarını nasıl verecekleri konusunda tasalar yaşarlar. Kilo vermek ismine yapılan birtakım uygulamalar da bebeğinizin vazgeçilmezi olan sütün randımanını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden sabırlı olmak ve profesyonel yardım almak en gerçek tahlil olacaktır.

PEKİ, ne kadar kilo kaybetmek olağan kabul edilir?

Hamileliğiniz fazla ölçüde kilo kazanımı ile sonlanmış olabilir. Bu bahiste kaygı yaşamaktan çok Doğumu takiben birinci birkaç hafta annenin kilo kaybı en yüksek seviyededir. Doğumla birlikte artık hem bebeğin yükü yoktur hem de artan sıvılar idrar yoluyla atılmış olur. Devamında kilo kaybı yavaşlar ve olağan seviyelere döner. Sonrasında ayda 2 kg verilmesi uygundur.

BEBEĞİNİZİ SIK SIK EMZİREREK FAZLA YAĞLARDAN KURTULUN

Annenin konforu süt salgılanmasında epeyce kıymetli bir faktör. Birinci haftalarda bu konforu sağlamak güç olabilir bu nedenle bedenin kendisini toparlaması için vakit verilmelidir. Konforu sağlanan annenin bebeğini sık sık tertipli emzirmesi hem süt salınımını artırıp bebeğin gelişmesini olumlu etkileyecek hem de annenin yağ depolarının da güç elde etmek için kullanılmasını sağlayacak. Böylelikle anne özel bir efor sarf etmeden de kilo kaybedecektir. Burada kıymetli olan nasıl beslendiğinizdir. Çok beslenmek, denetimsiz davranmak bu doğal süreci bozarak bedende ekstra yağlanmaya sebep olacaktır.

EMZİRME DEVRİNDE KALICI KİLOYA DİKKAT EDİLMELİ!

Birçok bayanın yıllarca yakındığı kalıcı hamilelik yahut emzikli periyodu kiloları olduğunu biliyoruz. Etraftan sütün artsın diyerek önerilen yahut hazırlanan şekerli, yağlı ağır karbonhidratlı besinler süt randımanını artırmamakla bir arada annenin çok fazla kilo almasına sebep olabilir. Emzikli devri sonlandığında da ne yazık ki alınan kilonun verilmesi hiç de kolay olmayacaktır. Güç ve sıvı gereksinimi artan annenin bu dengeyi sağlaması gerekir. Ancak asla iki kişilik beslenme mantığıyla yemek yenmemelidir. Günde ortalama 500 kcal beslenmeye ekleme yapılmalı ve yapılan tercihler süt randımanını artıracak biçimde olmalıdır.

YAPMANIZ GEREKENLER

Sütün %87 si sudur. Günde 3-3,5 lt su tüketin

6 öğün beslenin. Sık sık açlık ataklarının önüne geçmiş ve sağlıklı alternatiflerin sayısını artırmış olursunuz.

Mutlaka güneşten faydalanın yahut D vitamini desteğini ihmal etmeyin

Her sabah nizamlı kahvaltı yapın ve kahvaltıda kesinlikle bir yumurta tercih edin.

Öğle ve akşam yemeklerinde kesinlikle 1 kase çorba ile öğüne başlayın. Birinci birkaç hafta gaz sorununuz olabilir kurubaklagil çorbalarını tercih etmeyin.

Günde 1 fincandan daha fazla kahve tercih etmeyin. Süt randımanını azaltabilir.

Her gün kesinlikle kalsiyum, magnezyum, çinko kaynaklarından faydalanın. Bunlar; badem, ceviz, süt, yoğurt, peynir olabilir.

Fırsat buldukça dinlenin. Birinci birkaç ay uykusuz kalıp fazla yorulabilirsiniz.

Haftada 1-2 kez öğlenden sonra sütlü tatlılar tercih edebilirsiniz.

Başa dön tuşu