Emzirme döneminde tercih edebileceğiniz en iyi 10 besin !!

Anne sütünün mucizevi tesirlerini, içeriğini ve bebeklerimiz için vazgeçilmez bir besin olduğunu hepimiz biliyoruz 🙂 Bu mucizevi besinin kalitesini ve ölçüsünü arttırmak için ise emziren annelerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.

İşte bu devirde kesinlikle tüketmeniz gereken en uygun besinler:

1. Su: Anne sütünü arttırmanın en temel yolu, sıvı alımını arttırmaktır! Anne sütünün % 87’si sudur bu da demek oluyor ki işe bol su içerek başlamamız gerekir. Günde en az 3 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Süt, ayran, kefir ve şekersiz komposto üzere besinler sıvı tüketiminize takviye olur!

2. Yumurta:En uygun protein kaynağı olan yumurta, varlıklı aminoasit örüntüsüyle ve demir içeriğiyle anneler için günlük tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Haşlanmış olarak ( ortalama 8-12 dakika ) tercih edeceğiniz yumurtanızı kahvaltınızda ve salatalarınızda kullanabilirsiniz.

3. Süt ve Süt Eserleri:Kalsiyuma olan ihtiyaç emziklilik devrinde artarken, annenin bir gün boyunca salgıladığı süt yaklaşık 250 mg civarında kalsiyum içermektedir. Kalsiyumdan güçlü olan bu kümesi nizamlı tüketimle süt salınımınıza katkıda bulunabilirsiniz.

4. A Vitamininden Varlıklı Besinler:Ispanak, kara lahana üzere koyu yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri fitoöstrojenler ile süt ölçüsünü arttırır. Ayrıyeten kalsiyum, demir, folat ve vitamin A içeriğiyle de güçlü olan bu besinler süt kalitesinin artmasınada yardımcı olurlar. Koyu yeşil yapraklı zerzevatları gün içerisinde salata yahut zerzevat yemeği olarak tercih edebilirsiniz. A Vitamininden güçlü havuç ve kayısı üzere besinleri de beslenme programınızda sık sık bulundurmaya çalışın.

5. Yağlı Tohumlar:Ceviz, fındık, badem üzere yağlı tohumlar; elzem yağ asitleri, protein ölçüsü, kalsiyum, magnezyum ve başka minerallerden epeyce zengindir. Bu besinleri orta öğünlerinizde yahut sabah kahvaltılarınızda tüketerek bebeğinizin gelişimini destekleyebilirsiniz.

6. Kuru Meyveler:Kuru hurma, kuru dut, kuru incir üzere besinler süt ölçüsünün artmasına yardımcı olurlar. Ayrıyeten kalsiyum üzere çeşitli minerallerden ve lif bakımından epey zengindirler. İçerdikleri şeker ölçüsünü göz önüne alarak, önerilen porsiyonlarda orta öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

7. Rezene:Anne sütü salınımı için gerekli olan östrojen ve prolaktin hormonlarının üretimini arttırıcı tesir gösterir. Ayrıyeten annelerdeki gaz sancılarını da azaltmada epeyce tesirlidir. Günde 2 fincan içerek hem bebeğinizi hem de kendinizi rahatlatlatabilirsiniz. Dikkat: Bitki çaylarını önerilen ölçülerden fazla tüketmeyin!

8. Balkabağı:Beta Karoten içeriği epeyce varlıklı olan balkabağını hem sütünüzü arttırmak için hem de tatlı gereksiniminizi karşılamak için tüketebilirsiniz. Balkabağınızın üstünü tahin ve cevizle süsleyerek süt arttırma tesirini ve lezzetini daha da arttırabilirsiniz.

9. Buğday:Emzikli annelerin süt salımını artırmasına yardımcı olan bir besindir. Buğdayı yemeklerinizde kullanabilirsiniz yahut Buğdayı süt ile pişirip bal ile tatlandırdığınızda sağlıklı bir tatlı ile tatlı gereksiniminizi karşılamış olursunuz.

10. Baharatlar:Tarçın, fesleğen, nane, susam. Yemeklerinizin ve içeceklerinizin içerisine ek ederek süt üretimine katkıda bulunabilirsiniz.

Başa dön tuşu