Ergen Beslenmesi Danışmanlığı

Ergenlik devri, hayat olgusunun en kıymetli dönemlerindendir. Zira bu süreçte kişi hem ruhsal gelişim ile hayata karşı bir duruş kazanmaya başlar, hem de süratli büyüme devrinde olduğundan bedeninde değerli değişiklikler olur.

Ergenlik devrinde besinsel gereksinimler artar. Büyümenin süratli olması nedeniyle güç ve protein başta olmak üzere birçok besin öğesi gereksinmesi yükselir. Bu periyottaki bireyin kâfi, istikrarlı ve sağlıklı beslenmesi uzunluk uzaması ve cinsiyet gelişimi için de gereklidir.

Ergenlik periyodunda yaşanan düşüncelere bağlı olarak, bilhassa kızlarda yeme bozuklukları sıkça görülür. Bu devirde oluşan yeme bozuklukları bulimia nervosa, anoreksiya nervosa ve tepkisel yeme bozukluklarına yol açabilir. Yeme bozuklukları tedavi edilmediğinde kritik sıhhat meseleleri oluşabilir. Bu durumda diyetisyen ve psikolog işbirliği ile gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Ergenlik devrinde görülen beslenme sorunlarından bir oburu de obezitedir. Yapılan çalışmalar ergenlik periyodunda görülen obezitenin, çocukluk çağı şişmanlığından daha tehlikeli olduğunu ortaya koydu. Ergenlik periyodu şişmanlık kâfi, istikrarlı ve sağlıklı beslenme programı, uygun antrenman programı ve psikoterapi eşliğinde ileride yeni sıkıntılar oluşturmayacak biçimde çözümlenebilir.

Bu devirde rastlanan öbür beslenme problemleri; iştahsızlık, öğün atlama, abur cubur tipte beslenme üzere sıkıntılardır. Uygun beslenme eğitimi ile bu devir şahıslara sağlıklı beslenme uygulamaları ve bu uygulamaların kıymeti aktarılır.

Ergenlik Devri Beslenme Danışmanlığında gaye; gençlerin kâfi, istikrarlı ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarını sağlamak, beslenme sorunlarını çözmek, tekrar etmesini engellemek ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını bir hayat biçimi haline getirmelerini sağlamaktır.

Başa dön tuşu