EYVAH YAZ GELİYOR

Kış aylarından çıkıpta havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte hepimizi bir çaba aldı, bütün kış aldığımız kiloları nasıl en kolay formda verebiliriz diye düşünmeye başladık. Bazıları bu işin uzmanı olan diyetisyenlerden yardım alırken bazıları belkide sıhhatimizi tehdit eden hap ve otlara kimileride kelamda mucize diyetler olarak isimlendirilen mevt diyetlerine koşturdu.

Vücudumuzun bir düzeneği vardır, tıpkı kullandığımız araçlar üzere ve şayet eksik birşey olursa sizi hiç ummadığınız bir anda yarı yolda bırakabilir, bu riski almak ne kadar hakikat? O vakit haydi gelin nasıl beslenmeliyiz diye bir defa daha bakalım.

Acaba aç kalsak zatıflayabilir miyiz ya da bol proteinli yesek te çabucak kilo verebilir miyiz? Aç kalarak sağlıklı bir formda zayıflayamayacağınız üzere bedeninizin işleyişinide bozmuş olursunuz. Nasıl mı? Bedeniniz kâfi güç gelmediğini gördüğü vakit bir savunma sistemi oluşturur, algıladığı şey; dışarda kıtlık ya da bi savaş durumu olabilir o vakit haydi depola, olanıda olabildiğince az harcadır. Bu durumda kilo verebilmeniz mümkün olmaz nedeni ise gereken enerjiyi bedene vermemiş olmanızdır. Protein diyeti olarak isimlendirilen diyetler birinci vakitlerde süratli kilo verdirebilir lakin verdiğiniz kilonun kas mı, su mu yoksa yağ mı olarak bedenden uzaklaştırıldığı tartışılır. Pekala olağan yeme sisteminize döndüğünüzde ne olacak? Verdiklerinizi süratli bir formda ziyadesiyle alacaksınız ve yağ olarak depolayacaksınız, zira kendinizi yoksun bıraktınız. Ayrıyeten bu stil diyetlerin uzun vadeli uygulanması istenmeyen kimi sıhhat sorunlarınada yol açabilir ( kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi…).

Peki ne yapmalıyız? Öncelikle şunu unutmayalım ki; hepimizin dış görünüşü nasıl birbirinden farklıysa bedenlerimizin işleyişide tıpkı halde farklılıklar gösterir. Cinsiyet, uzunluk, kilo, hayat usulü, fizikî aktivite, hayat üslubu vs. çoğaltabilmek mümkün. Uzmanından alcağınız yardım sizi en kolay ve sağlıklı halde gayenize götürecektir.

Vücudumuz gün uzunluğu terleme,solunum,boşaltım yoluyla su kaybeder. Bu kaybedilen suyun yerine konması gereklidir. Fizikî aktivite de suya olan ihtiyacı değiştirir. Fizikî olarak etkin olmayan bireylerin günde 10 bardak sıvı almaları gerekir. Bu ölçüsü günlük aldıkları yiyecekler ve sıvılarla karşılayabilirler. Yüksek fizikî aktivitesi olanlar,sıcak ortamlarda yaşayanların su ihtiyaçları daha fazladır.

Öğün atlamamaya, çok yağlı ve şekerli besinlerden uzak durmaya dikkat edin. Sağlıklı beslenme renkli bir beslenme demektir. Öğünlerinizde mümkün olduğunca renkli beslenmeye ve et,süt, tahıl, zerzevat ve meyve kümelerinden gereğince alıyor olmaya itina gösterin. Yemeklerden ve salatanızdan kısacağınız yağ yahut mayonez üslubu yağlı bir sos size gün içerisinde tüketebileceğiniz bir ölçü ceviz, fındık, fıstık yahut bir avuç çekirdek olarak geri dönebilir. Birtakım püf noktaları öğrenip uygulayarak, doyarak kilo verebilmek mümkün.

Başa dön tuşu