Fındık ve Yararları

Fındık ülkemizde en çok Karadeniz bölgesinde yetiştirilen, yağlı tohumlar sınıfına giren bir sert kabukludur. % 62 ‘ si yağ olan Fındıkta tekli(%77.7 oleik asit) ve çoklu ( %15 linoleik, %2 linolenik asit) doyamamış yağ asidi yağdan gelen toplam gücün %91’ini oluşturur. Güzel bir güç kaynağı olan fındık 100 gramında 640kkal içerir. Fındık, protein de güçlü (12.6-19.6/100 gram) olup bitkisel kaynaklı başka besinlerle kıyaslandığında protein kalitesi yüksek (%66.6) dir. Fındık bitkisel kaynaklı besinler içinde en fazla demir (%3,4-4.99) içerir. E vitaminin çok düzgün bir kaynağı olup günlük 25 gram fındık, günlük E vitamini gereksinmesinin %100`nu ve B6 vitamininin % 25`ni karşılar.

Fındık tüketiminin kan lipit profiline ve kalp-damar sıhhatine tesirleri:

Kalp sıhhati kelam konusu olduğunda biz diyetin berbat adamı olarak yağları düşünmeye alıştık. Lakin tüm yağların berbat olduğuna odaklanmak yerine yağ kalitesi ve yüksek yağlı besinlerin genel alım ölçülerine odaklanmak daha yanlışsız bir yaklaşım olacaktır.
Kâfi ve istikrarlı beslenme programı içinde yüksek tekli doymamış yağ asidi içerikli fındık kan kolesterolü, LDL, VLDL, TG seviyelerini düşürmekte, HDL seviyesini ise yükseltmektedir. Bu da koroner kalp damar hastalıklarından korunmada kâfi ve istikrarlı bir beslenme programı içinde fındığın da yer alması gerektiğini göstermektedir.

Hiperkolesterolemik 21 denekte 4 hafta boyunca yapılan bir çalışmada fındıkla zenginleştirilmiş diyet tüketen hastaların kan lipit ve lipoprotein seviyesinin düştüğü, buna ek olarak LDL oksidasyonunu ve enflamatuvar ögelerin yükselmesini engelleyerek, endotel işlevini geliştirerek antiaterojenik tesir gösterdiği bulunmuştur.

Tip2 diyabet-fındık ilgisi:

Tip 2 diyabetli 634 bayanın iştirakiyle gerçekleşen bir çalışmada diyetinde fındığa kâfi seviyede yer veren bayanların, yetersiz tüketenlere nazaran daha az kalp hastalığı ve kalp krizi yaşadığı belirlenmiştir. Ayrıyeten kâfi seviyede fındık tüketen bayanların kan lipit profillerinin düşük fındık tüketen bayanlardan daha güzel olduğu saptanmıştır. Bu durum fındığın tekli doyamamış yağ asitlerinden varlıklı, doymuş yağ asitlerinden kısıtlı olmasıyla açıklanmıştır. Fındığın bilhassa tip 2 diyabet tanısı almış şahıslarda günlük diyetin bir kesimi olması kalbin korunmasına yardımcıdır. İçerdiği yüksek oranda magnezyum ile tip2 diyabetten korunmada yardımcıdır.

Fındık tüketiminde inançlı alım seviyesi nedir?

2003 yılında FDA tarafından yapılan açıklamaya nazaran günde 42 gr fındık tüketmek kalp hastalığı riskini azaltır. Her gün tüketilemiyorsa bile haftada en az 5 gün tüketilmelidir.

Ayrıca fındık:

•    koenzimQ10 in kaynakları ortasındadır. 
•    Protein kalitesi yüksektir. Bu tarafıyla vejetaryen beslenmesinde kıymetli bir yeri vardır.
•    Demir, fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyumdan zengindir.
•    Magnezyum, potasyum ve kalsiyum içeriğiyle fındık osteoporozu önemektedir
•    Mangezyum, manganez ve B6 vitaminini bir ortada içermesiyle fındık bayanlarda PMS semptomlarını azaltır.

Başa dön tuşu