Fit bir yaz için zayıflamanın tam zamanı

Yaza kısa bir vakit kaldı. Son günlerde bulutlu, soğuk, yağmurlu günler yerini güneşli günlere bırakmaya başladı. Yaza fit giriş yapmak isteyenler ise zayıflama fikriyle ne yapabilirimi araştırmaya başladı. Sizde yaza fit bir giriş yapmak istiyorsanız işte size altın pahasında öneriler!

  • Kahvaltıyı atlamayın. Güne gözlerimizi açtığımızda fizikî olarak uyanma hareketi gerçekleşir fakat değerli olan biyolojik uyanmadır. Uyanmanız demek metabolizmanızın da uyandığı manasına gelmez. Tüm gece aç kalmanın akabinde gücün sağlanabilmesi ve metabolizmanızın da uyanabilmesi için kahvaltının ehemmiyeti çok büyüktür. Yani kahvaltı yapmak metabolizmanızı hızlandırıcı bir yoldur.

  • Seratonin düzeyinizi yüksek tutun. Güneşin bol olduğu yaz mevsiminde seratonin, melatonin ve adrenalin hormonlarının salgısı yüksek olur. Bu nedenle kendimizi daha enerjik hissederiz. Ancak seratonin hormonunuzu yükselten tek etken güneş değildir. Kimi besinlerde seratonin hormon düzeylerinizde artışa neden olur. Bu besinler B1 ve B2 vitaminlerinde daha çok bulunmaktadır. Bedende endorfin salgılatarak seratonin hormonunun üretimini sağlayan besinler: Bulgur, nohut, süt ve süt eserleri, çikolata, muz, hindi eti, kırmızıbiber, portakaldır.

  • Masum görünen atıştırmalıklara dikkat edin. Fındık, fıstık üzere kuruyemişler, salam, sosis, sucuk üzere şarküteri eserleri, bisküviler, kuru pastalar, kekler üzere temiz görünen ancak kalorisi yüksek besinlere dikkat edin. Örneğin 100 gram antep fıstığında 560 kalori, 100 gram ay çekirdeğinde 584 kalori, 100 gram fındıkta ise 628 kalori bulunmaktadır. Bu yüksek kaloriler fark etmeden kilo almanıza neden olabilir.

  • Ekmeksiz diyet olmaz. Neredeyse zayıflamak isteyen herkes birinci olarak ekmeği diyetinden çıkarıyor. Bu yapılan en büyük yanlışlardandır. Değerli olan yanlışsız ekmeğin tüketilmesidir. Kolay karbonhidrat olan beyaz ekmek yerine kompleks karbonhidrat olan kepekli, çavdar, tam buğday ekmeği tercih edilmelidir. Böylelikle hem kan şekeriniz istikrarda kalacak hem de lif oranı yüksek ekmeği tüketmiş olacaksınız.

  • Su tüketiminizi arttırın. Günde 2-3 litre ortası su tüketmek zayıflama sürecinde olan bireylere kolaylık sağlayacaktır. Su az içildiği vakit beden muhtaçlığını karşılayamayacağından korkar, içilen 1 bardak suyu bile kendine saklayarak ödem meblağ, toksinlerden arınamaz ve metabolik olayları düzgün bir formda gerçekleştiremez. Dolayısı ile kilo vermek zorlaşmaya başlar. Dikkat! İdrarınızın rengi sarı ve ağır ise bu az su içiyorsunuz demektir.

Fiziksel aktivite hayatınızın bir modülü olsun. Yalnızca zayıflamak için değil sağlıklı bir ömür istiyorsanız hayat formunuzu değiştirirken beslenmenizi düzenlerken fizikî aktivitenizi de arttırmalısınız. Fizikî aktivitenizi arttırmanız metabolizma suratınızın da artmasını sağlayacaktır. Haftada 3-4 sefer 40’ar dakika yapacağınız sistemli idmanlar, hem fiziken; hem de ruhen sizi olumlu etkileyecektir. Unutmayın zayıflamanın %70’i beslenme %30’u idman.

Başa dön tuşu