Gece Yemezsem Zayıfım Aslında

Akşam yemeğine kadar hiçbir şey yemesem de olur lakin ah o gece yemelerim yok mu? diyenlerdenseniz bu yazımız tam size göre! Gece yeme sendromu olarak bildiğimiz akşam yemeği ile başlayan ve uyku saatine kadar olan o atıştırmalık tüketme isteği bitmeyen bir durumdur. Aslında biz bunu bir cins yeme bozukluğu da denilebilir. Pekala biz bunu nasıl önleriz? Gece yemeği kesmek mümkün mü? Alışılmış ki….

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki bu bir kısır döngü. Gece yemeğe başladığınızda sabahları tok uyanırsınız. Sabah kahvaltı yapmadan da hayat çok hoş başlar. Zira gece yemişsinizdir ve sabahları yemeğe gereksinim duymazsınız. Sabah çalışmaya başlayan bedenin muhtaçlığını karşılayamadığınız için metabolizma suratı düşmeye başlar. Öğlenden sonra kan şekerinin düşüşe geçmesi ile yavaştan tatlı krizleri karbonhidrat atakları ile başa çıkmaya çalışırsınız. Günün ağır temposu ile bu atakları atlattığınızı sanırsınız ve akşam meskene geldiniz ve yeme yemeğe başladığınız an anlarsınız ki doymuyorsunuz. İşte gece buzdolabı bağımlılığı bu biçimde başlar. Pekala durum bu türlü ise ben bunu nasıl düzenleyebilirim? Birinci olarak  metabolizmanız kendini frenlemesin diye gündüz bedenin ihtayaçlarını ver, kahvaltını yap! Daha sonra kan şekerinin ve seratonin (mutluluk hormonunun ) en düşük olduğu saatler olan 15:00-17:00 ortasında hoş bir orta öğün ekle ki gece yemene pürüz olsun. Böylelikle gece atıştırma muhtaçlığı hissetmeyeceğin için akşam yemeği ile birlikte yemek sayfasını kapatmış olursun.

Aslında olay hoş bir kahvaltı ve öğlenden sonra yapılan istikrarlı bir orta öğünle çözülüyor. Siz de buzdolabı faresi üzere hissediyorsanız kendiniz bu öğün düzenlenmesini deneyin derim.

Hayal ettiğiniz vücutların sizin olduğu günler dilerim.

Başa dön tuşu