GELECEĞİMİZ OBEZ OLMASIN…

Yeni dikilmiş bir ağaç sulandığı ve bakımı yapıldığı sürece büyür, gelişir. Çocukluk periyodu de bizlerin büyüdüğü ve geliştiği bir periyottur. Çocuğun kilo alma suratı ve uzunluğunun uzama suratının bu devirde denetim edilmesi ve muhakkak aralıklarda tutulması değerlidir. Çocukların da yetişkinlerde olduğu üzere güç alımları ve harcamaları istikrar halinde olmalıdır. Güç karbonhidrat, yağ, protein dediğimiz besin öğelerinden sağlanır. Harcama ise aktiviteler, besinlerin termik tesirleriyle ve dinlenme güç harcaması ile olur.

Alınan güç ve harcanan güç ortasındaki istikrar kurulduğu sürece obezite görülmez. Lakin dengesizlik %2 olduğu andan itibaren çocuk obezite ile karşı karşıya demektir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken; problemle müsabakanın nedeninin güç alımı fazlalığından mı yoksa enerjiyi harcayamamaktan ötürü mı olduğudur.

Şişman olan bir çocuğun yetişkinlik periyodunda birçok hastalıkla müsabaka mümkünlüğü epeyce yüksektir. Bu nedenle şişmanlık derecesine gelmeden muhakkak yaşlarda çocuğun uzunluğunun ve kilosunun takip edilerek yetiştirilmesi ehemmiyet taşımaktadır.

Günümüzde fazla kiloya sahip çocukların %80’i gelecekte obezite ve birçok hastalık ile karşılaşan yetişkinler olacaktır. Birçok hastalığın yaşı çocukluk periyoduna kadar düşmüştür. Tip II dediğimiz insülinden bağımsız diyabet olağanda 50 yaşlarından itibaren görülüyorken artık küçük yaşlarda da görülmektedir.

Çocuğun bu periyotta ruh hali de kıymet taşımaktadır. Çocuklar yetişkinlere nazaran daha duygusaldır ve her türlü aksilikten anında etkilenmektedirler. Yanlış bir usul kullanıldığı takdir de içe dönüklük, bağlantı sıkıntıları, derslerinde başarısızlık üzere meseleler oluşabilmektedir. Bu nedenle bunun bir grup işi olarak görülmesi gerekir. Çocuk, ebeveynler, diyetisyen, psikolog ve hekimler bu yolda bir arada yürümelidir.

Kişilerin uzunluk, kilolarına bağlı olarak kilolu olma derecelerini belirleyen indekse vücut kitle indeksi (BKI) denir. Bu paha yükün boyun karesine kısmı ile bulunmaktadır.

Geleceğimiz obez olmasın diyorsak işte size 15 kural:

 • Şekerli ve yağ oranı fazla olan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Çocukların tat alma duyusu 2 yaşına kadar gelişmektedir. Bu nedenle çocuk 2 yaşına kadar şeker ve tuz ile tanıştırılmamalıdır.

 • Asit ve şeker oranı yüksek içeceklerden uzak durulmalıdır.

 • Kepekli tahıl eserleri, tavuk, balık-deniz eserleri, süt ve yağsız et tüketilmelidir.

 • Hamburger yerine konutta ekmek ortası yeşillikler ve konutta yapılan köfteden bir tost hazırlayın.

 • Sabahları kahvaltı yapmak istemese bile meskenden çıkmadan kesinlikle en azından süt ve meyve ile bir orta öğün yapmasına itina gösterin.

 • Yapılan çalışmalar kalp ve damar hastalıklarının giderek arttığını göstermiştir ve bu nedenle 2.yaştan itibaren süt, peynir, yoğurtta yarım yağlı yahut yağsız eserlerin tüketilmesine dikkat edilmelidir.

 • Meyve ve zerzevat tüketimine dikkat edilmelidir.

 • Beynimiz yemek yediğimiz andan itibaren 20.dakikada doyduğunu anlamaktadır bu nedenle çocuklara yavaş yemek yeme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

 • Yemek yerken televizyon izlenmesi ne kadar yediğinizin farkına varmamanızı sağlar bu yüzden ne siz ne çocuğunuz yemek yerken televizyon izlememeye dikkat ediniz.

 • Ara öğünler ana öğünlerinizde yemeklere saldırmamızı önler ve metabolizmamızın çalışmasına katkıda bulunur bu nedenle orta ve ana öğünler atlanmamalıdır.

 • Besinlerin ceza ya da ödül olarak görülmesi yanlıştır.

 • Sağlıklı, az kalorili atıştırmalıkların hazırlanması çocuğunuzun ziyanlı abur cuburları yemesini önleyecektir. Bunu çocuğunuzla yapmanız çocuğunuzun ilgisini de çekecektir.

 • Su içme alışkanlığı kazandırın.

 • Özellikle 3 yaşına kadar çocuklar bizler ne yapıyorsak ne yiyorsak hafızalarına almaktadır bu nedenle bilhassa 3 yaşına kadar birlikte kahvaltı yapmaya itina göstermeliyiz.

 • Çocukların bilhassa yüzme, basketbol, voleybol ve tenis üzere sporları şuurlu yapmaları ve ilerleyen periyotlarda alışkanlık haline getirmeleri kıymetlidir.

Başa dön tuşu