Gözlerin Sağlığı: Lutein | Diyetisyen Tavsiyesi

LUTEİN NEDİR?

Lutein; karotenoid sınıfında yer alır. İyi bir antioksidan ve antiinflamatuar kaynağıdır. Yağda çözünen bir molekül olup sarıyla kahverengi arası bir renge sahiptir.

LUTEİN KAYNAKLARI NELERDİR?

Yeşil yapraklı, sarı-turuncu renkli sebze ve meyvelerde yüksek miktarda bulunur. Lutein içeren besinler, havuç, pazı, brokoli, avokado, balkabağı, ıspanak, kereviz, ahududu, kivi, yumurta, antep fıstığı, lahana, böğürtlen, incir, üzüm…

SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİ

  • Lutein antioksidan olan glutatyonun geri dönüşümüne yardımcı olarak vücudu hücre hasarlarından korumaya yardımcı olur. Bu etkileri ile kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemeye yardımcı olur.

  • LDL yani kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

  • Antioksidan özelliğiyle bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur.

  • LDL kolesterolü düşürücü etkisiyle damarlarda plak birikimini önleyerek kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.

  • Aynı zamanda lutein ultraviyole ışınların etkisinden deriyi korumaya yardımcı olur.

  • Lutein göz sağlığında etkili olan zeakstantin ile birlikte gözün retina tabakasında bulunur. Bu iki molekül görme yeteneğini geliştirir. Göze gelen zararlı ışıklardan gözü koruyarak göz hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

  • Yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan katarakt ve dejenerasyon gibi göz problemlerinin önlenmesine karşı olumlu etki sağlar.

LUTEİN VÜCUDA NASIL ALINIR? 

Lutein vücutta üretilmeyen bir antioksidandır. Özellikle lahana, ıspanak, balkabağı gibi yukarıda daha detaylı saydığım besinlerle sağlanabilir. Özellikle her gün yumurta tüketiminde luteinin büyük bir kısmını karşılamış olursunuz. Lutein içeren sebzeleri zeytinyağı, avokado gibi sağlıklı yağlar ekleyerek tüketirseniz luteinin emilimi arttırabilirsiniz.

BESİN TAKVİYESİ OLARAK BESİN ALIMI

Yapılan araştırma sonuçlarına göre Ulusal Göz Enstitüsü besinlerle yeterli lutein sağlanamaması durumunda luteinin besin takviyesi olarak alımını öneriyor.

Ama her zaman söylediğim gibi bir besin takviyesi almadan önce mutlaka hekiminize danışın. Sağlıklı ve huzurlu günlere..

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu