Günün En Önemli Öğünü: Kahvaltı

Beslenme alışkanlıklarımız sağlıklı, kaliteli ve uzun bir ömür sürmemizi etkileyen en değerli faktörlerden biri olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Beslenme alışkanlıklarında yapılan yanlışlar sonucu da gün içinde bedensel ve zihinsel yorgunluk, unutkanlık, huzursuzluk üzere meselelerle karşılaşabiliriz. Bu yüzden günlük tempomuza başlamadan evvel günün en kıymetli öğünü olan kahvaltıyı ihmal etmemek hem gün içerisinde performansımızı arttıracak hem de gece uzunluğu yavaşlamış olan metabolizmamızı yine hızlandıracaktır.

Akşam yemeğinden sabah kahvaltısına kadar olan yaklaşık 10-12 saatlik bir açlık durumunda metabolizmamız yavaş çalıştığı için güne başlangıç öğünü olan kahvaltının kaliteli ve besleyici pahası yüksek besinlerle yapılması gerekiyor. Kahvaltı yapmadan güne başlandığında zayıflamanın daha güç gerçekleştiği hatta bir sonraki öğünlerde bedenin daha fazla yağ depolamaya yatkın olduğu belirlenmiştir.  Bu durumda sıhhatsiz kilo alımı ve sistemsiz yağlanmaya neden olur.

İnsan bedeni gün içerisinde temel beyin işlevlerini gerçekleştirmek için glikoza muhtaçlık duyar. Sabahları kahvaltı öğünü nizamlı olarak gerçekleştirilirse kan şekerimiz tertipli olarak yükselerek kaslarımızın ve beynimizin muhtaçlık duyduğu glikoz bedene alınır. Bu da gün içerisinde daha dinamik, enerjik çalışmamızı sağlamakla birlikte ani acıkmalarıızı da maniler.

Özellikle annelerin dikkat etmesi gereken bir durum da okul çağı çocuklarda kahvaltı alışkanlığının kazandırılmasıdır. Çocukların gelişim süreçlerinin sağlıklı bir halde devamı için gerekli olan karbonhidrat, yağ, protein ve vitaminlerin kâfi ve sistemli beslenme ile sağlanması gerekir. Bunun için de annelere düşen vazife bütün bu besinleri çocuklarına onların sevebileceği halde süslü bir kahvaltıyla yemelerini sağlamaktır.

Düzenli ve istikrarlı bir kahvaltının faydaları

Her sabah nizamlı ve sağlıklı bir kahvaltı tabağı bizim kan şekerimizin gün içerisinde istikrarda kalmasını sağlar.

Kilo denetimine yardım eder ve araştırmalara nazaran kahvaltı öğününü atlayanların daha kolay kilo aldığı ve daha şişman bireyler olduğu ortaya çıkmıştır.

Uzun vadeli bir açlık sonrası yavaşlayan metabolizmamızın hızlanmasını sağlar.

Sinir sistemimizin çalışması için yararlıdır.

Güne enerjik, dinamik ve keyifli başlamamıza yardımcı olur.

Okul çağı çocuklarda dikkat ve başarıyı etkilediği yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Sağlıklı bir kahvaltı nasıl olmalıdır?

Sağlıklı bir kahvaltı karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral üzere besin ögelerinden güçlü olmalıdır.

 Karbonhidrat olarak ekmek kahvaltının vazgeçilmezidir. Lakin ekmek ve ekmek kümesine giren besinlerde tam tahıllı ekmekler yahut tam tahıllı kahvaltılık gevrekler gerçek tercihler olacaktır. Poğaça, açma üzere hem süreç görmüş karbonhidrat içermesi hem de yağ içeriklerinin yüksek olması nedeniyle sıhhatsiz tercihlerdir.

Protein kaynakları olarak süt, peynir, yumuta üzere kaliteli proteinleri içermelidir.

Kahvaltıda tercih edilecek mevsimine uygun bol taze sebzeler yahut meyveler hem vitamin mineral gereksinimimizi karşılaması hem de lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle kahvaltıya katkı sağlar.

Kahvaltımızda reçel, bal,marmelat, sürülebilir çikolata üzere kolay şekerlere yer vermemek kilo denetimimizi sağlamamıza da yardımcı olacaktır.

Başa dön tuşu