HAFIZANIZI GÜÇLENDİRECEK BESİNLER

Kendisi küçük fonksiyonu büyük olan beyin yiyeceklerle aldığımız gücün yaklaşık %20’sini harcamaktadır. Beynimizin beslenmesinde ise kanda taşınan oksijen ve glikoz tesirlidir. Yani beynimiz tükettiğimiz besinlerle beslenir…Peki, kimi besinleri daha fazla tükettiğiniz vakit hafızanızı, algılama yeteneğinizi ve dikkatinizi artırıp, daha süratli düşünebilmenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz ??

İşte Hafıza güçlendirici 11 besin:

Zencefil, Kanserden hamidir. Enfeksiyon gidericidir. Doğal ağrı kesicidir. Hafızayı güçlendirmektedir alzheimera karşı kollayıcı özelliği vardır. Damar tıkanıklığından korumaktadır. Kanı temizleyici, kalp ritmini düzenleyicidir. Berbat kolesterol (LDL) düzeyini düşürür. Antioksidan kapasitesi güçlü olan zencefil tüketildiği vakit kanı sulandırıcı tesir gösterir ve kanın bedende daha hür akmasını sağlayarak beynin beslenmesine kolaylık sağlar.

Kimyon, Alerjik şahıslar için, mide-barsak sıkıntıları yaşayan bireyler için yeterli bir kaynaktır. Sindirimi kolaylaştıran ve gaz oluşumuna neden olan bir baharattır. Helicobacter pylori denen bakterinin gelişimini maniler ve bu sayede mide tümörünü engelleyebilir. Tüm bu yararlarının yanı sıra kimyon içeriğinde bulunan uçucu yağlar ile hudut sistemini de olumlu tarafta etkilemektedir. Ve ‘icat yaptıran baharat’ olarak bilinmekte olup hafızayı güçlendirici tesirinin olduğu saptanmıştır.

Havuç, A, B, C, D ve E vitaminlerini yüksek oranda içerir. Ayrıyeten karoten, şeker ve fosfor içeriği de hayli yüksektir. Hafızayı güçlendirmekte tesirli olup beyni canlı tutarak hatırlama yeteneğini arttırıcı tesiri vardır.

Ananas, C vitamini hafızayı güçlendirmede tesirli olup ezber yeteneğini arttırıcı bir vitamindir. Ananasın C vitamini içeriği de yüksektir bu nedenle ananas tüketimininin hafıza güçlendirici tesiri vardır. C vitamininin yanı sıra mangan elementini de içeren ananas hafızasını güçlendirmek isteyenler için güzel bir tercih olacaktır.

Avakado, Yağ içeriği yüksek olmasına karşın içerdiği yağ asitleri kaliteli yağ asitleri olduğu için avakado tercihlerimiz ortasında yer alır. Ve hafızayı güçlendirmede tesirinin olduğu bilinen avakado kimi vakit imtihana hazırlanan öğrencilere bile önerilmektedir.

Ceviz, Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini içerir. LDL kolesterolü düşürürken HDL kolesterolü yükseltir. Akciğerlerden dokulara oksijen taşınmasını kolaylaştırır. Kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. İçinde bulunan demir sayesinde kansızlığı önleyici tesir yaparken bulundurduğu posa ve magnezyum diyabetli bireylerin insülin ve glikoz istikrarını sağlamada kıymetli bir rol oynamaktadır. İçerdiği omega-3 yağ asidi beynin temel yapısını oluşturur ve bu yağ asidinin zeka gelişiminde tesirli olduğu bilinmektedir.

Fındık, Sinir sistemimizi kuvvetlendirmede tesirlidir ve beynimizin haber alma, öğrenme ile ilgili bölgelerine tesir ederek olumlu tesir gösterirler.

Limon-Portakal-Yabanmersini, Limon ve portakal C vitamini içeriği yüksek meyvelerdir. Bu sayede canlandırıcı, manaya özelliğini arttırıcı tesir yaparlar. Yaban mersini ise beyninizin kanla daha düzgün beslenmesi için öğrenmede tesirlidir.

Balık, Omega-3 yağ asidinden zengindir. Bilhassa somon,sardalya,hamsi ve orkinos üzere balıkların omega-3 yağ asidi içeriği daha yüksektir. Omega-3 yağ asidi olan DHA beynin temel yapısını oluşturur ve bu nedenle omega-3 yağ asidi zeka gelişimi için epeyce olup hafızayı geliştirmede tesirli olduğu kanıtlanmıştır.

Başa dön tuşu