Hamileliğe Yardımcı Besinler

*Ispanak, marul, roka, tere, brokoli ve başka koyu yapraklı yeşillikler yüksek ölçüde folat içermektedir. Folat B kümesi bir vitamindir ve yapılan çalışmalar yumurtlamayı arttırıcı tesiri olduğunu göstermiştir. Erkeklerin de yüksek ölçüde folat alması spermlerin daha sağlıklı olmasını sağlar ve doğacak bebeğin genetik sorunlu olmasını önler.

*Somon balığının içeriğinde bulunan omega 3 yağ asitleri kan dolanımını hızlandırır ve sperm kalitesini yükseltir. Her ne kadar D vitamini için güneş en ülkü kaynak olsa da, somon da D vitaminin varlıklı besinsel kaynaklarındandır. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin tertipli olarak haftada 1-2 sefer somon balığı tüketmesinde yarar var.

*Arı poleninin varlıklı amino asit, karbonhidrat ve antioksidan husus içeriği ile birlikte sperm kalitesi ve doğurganılık üzerinde olumlu tesirleri olabileceği vurgulanıyor. Ama saklama şartları epey değerli. Uygun şartlarda saklanmadığında hastalık yapan mikropların gelişimi için ülkü ortam sağlıyor. Bebek sahibi olma hazırlığında olan çiftlerin günlük olarak yarım yahut bir çay kaşığı kullanımı kâfi olacaktır.

*Östrojen istikrarı üzerinde tesirli olabilecek bir fitobesin olan indol 3 karbinol içerir. Tıpkı vakitte C vitamininden de güçlü olup, yumurta ve spermleri hür radikallerden koruyarak hamile kalma oranını yükseltebilir. Bol su altında yıkadıktan sonra gerek salatalarda çiğ olarak gerekse az su ek edilerek pişirildiğinde öğün olarak tüketilebilir.

*B kümesi vitaminlerden bilhassa folik asit ve fitoöstrojenlerden epeyce varlıklı bir kaynaktır. Folik asit bilhassa spermin DNA bütünlüğünü sağlamada epey büyük bir role sahiptir. Lakin daha çok bitkisel protein tüketen bayanlarda bu sorun daha az gözlenmiştir. Bu nedenle gebelik planlayan bayanların kurubaklagilleri haftada 2-3 defa haşlayarak salatalarda yahut yemeği öğün olarak tercih etmelerinde yarar var.

*Çinkonun beden tarafından kullanılabilen en düzgün kaynaklarından biridir. Erkeklerde sperm üretiminde tesirli olan çinko, bayanlarda da cinsel organların gelişmesi, cinsel gücün ve doğurganlığın artmasında rol alır. Adet ağrılarının hafifletilmesi ve kısırlığın önlenmesinde de aktifdir. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin nizamlı olarak her hafta 1 ya da 2 defa fırında yahut ızgara kırmızı et tüketmelerinde yarar var.

*Günlük beslenmede gereğince yağ asidi tüketmemek hormon üretimini de olumsuz tesirler. Bu yağlar için yeterli kaynak oluşturan besin hususları kuruyemişler, çekirdekler ve yağlı balıklardır. Bu ortada anne adaylarının bilhassa hidrojenize edilmiş çiçek yağlarından kaçınmaları, bunun yerine soğuk pres yapılarak elde edilen rafine edilmemiş çiçek yağlarını kullanmaları daha sağlıklıdır. Gebe kalmak isteyen bayanların her gün 2-3 çorba kaşığı muadilinde yağ kümesi besini tüketmeleri gerekir. Ayçiçek, susam ve sızma zeytinyağı yahut fındık, ceviz, badem üzere bir yağlı tohum tavsiye edilebilir. Lakin tüketilen ölçü büyük kıymete sahiptir. Örneğin; günlük olarak yemeklerinde 2 çorba kaşığı sıvıyağ kullanan bir bireyin günlük 10 adet badem yahut 10 adet fındık yahut 4 tam ceviz içi yahut 2 silme çorba kaşığı çekirdek yahut ½ adet avokado tüketmeleri kâfi olacaktır.

*Glisemik indeksi yüksek besinlerle beslenen bayanların glisemik indeksi düşük besinlerle beslenen bayanlara nazaran yumurtalarında %92 oranında verimsizlik görülmüştür. Yani gün içerisinde pirinç pilavı yahut patates yahut beyaz un içeren besinler yerine; tam buğday eserleri ve bulgur, meyve ve zerzevat tercihi daha verimli olacaktır.

*Özellikle bitkisel kaynaklı proteinler tercih edilmelidir. Çok fazla hayvansal kaynaklı protein tüketen bayanların %39 oranında yumurtalarında verimsizlik görülmüştür. Protein açısından en uygun seçimler kurubaklagiller, fındık-ceviz üzere sert kabuklu tohumlar ve yumurta olacaktır.

*Trans yağ asidi içeren hazır besinlerin tüketimi kısıtlanmalıdır zira bu yağlar yumurtlama devrinde verimsizliğe yol açmaktadır.

*Hamilelik devrine hazırlanırken tüketimini kısıtlamamız gereken birtakım besinler de kelam mevzusudur. Bunlar; konserve yiyecekler, tuz oranı yüksek yiyecekler, sakatatlar, şarküteri eserleri, çok yağlı besinler ve kızartmalardır.

Başa dön tuşu