Hamilelikte Yeşil Çay İçilir Mi? | Diyetisyen Tavsiyesi

Kilo verdirmede etkisi olan yeşil çayın bu en çok bilinen özelliğinin yanı sıra antioksidanlar yönünden oldukça zengindir yalnız aynı zamanda kafein içerdiği için günlük 1-2 fincanı geçilmemeli hatta mümkünse yeşil çay içildiği gün başka kafein içeren içecekler sınırlandırılmalı.( çay, kahve, gazlı içecekler)

Gebelikte Yeşil Çayın Yararları neler.

  1. Kan Basıncı:

Hamilelik sırasında tansiyonunuz olabilir. Bu çay, vücudun hücre hasarını önlemeye yardımcı olan polifenoller olarak adlandırılan mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Bu nedenle, yeşil çay tüketimi basıncın düşürülmesine yardımcı olur.

  1. Diş ağrısı:

Yeşil çay, “kateşin” olarak bilinen kimyasal bir antioksidanla diş eti ve dişlerini korur. Dental sorunlara neden olan bakteri ve virüsün yok edilmesine yardımcı olur.

  1. Depresyon:

Hormonal düzeyler bu evrede çok yüksektir ve bazen depresyona neden olabilir. Yeşil çay, oldukça önemli bir bileşik olan “Theanine” içerdiğinden yardımcı olabilir. Theanine, rahatlatıcı etkiler sağlayan ve böylece depresyonunuzu tedavi etmeye yardımcı olan bir amino asittir.

  1. Cilt Bakımı:

Hormonal değişiklikler nedeniyle sivilce problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Yeşil çay antioksidanlara ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir.

  1. Gestasyonel Diyabet:

Yeşil çay, şeker seviyesinin yükselişini yavaşlatarak glikoz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

Unutulmaması Gereken Hususlar:

Yeşil çay yemekler arasında tüketilmemelidir çünkü vücudun sebzelerden ve meyvelerden demir absorbe etmesini zorlaştıracaktır. Satın aldığınız yeşil çayın düzgün bir şekilde paketlendiğinden ve tanınmış bir satıcıdan / markadan alındığından emin olun. 

Yeşil Çay Nasıl Kullanılır:

1 tatlı kaşığı dolusu kadar yeşil çay cam veya porselen bir kaba konur üzerine kaynamış su eklenir 3 ila 5 dakika ağzı kapaklı bir kapta bekletilir.Günlük 1 ila 2 fincan içilebilir başka bitkiler ile karıştırılmamalıdır. Dilenirse limon eklenebilir.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu