Harika Bir Besin: Yumurta | Diyetisyen Tavsiyesi

Yumurta; dış kabuk, yoğun beyaz ve ortasında daire şeklinde sarısından oluşur. Yumurta kabuğunun rengi (beyaz ya da kahverengi )tavuk ırkına göre değişir. Bu kabuktaki farklılık yumurtanın besleyiciliğini etkilemez. Yumurta sarısının rengi tavuğun beslenme şekline göre değişir. Mısır, yeşil ot ve arpayla beslenenlerde koyu sarı, hazır yemle beslenenlerde açık sarıdır.

1 ADET YUMURTANIN BESİN İÇERİĞİ NASILDIR?

1 adet yumurta yaklaşık olarak 70-80 kaloridir. Yumurta birçok besine göre tok tutan ve düşük kalorili bir besindir. Karbonhidrat içeriği oldukça düşüktür. Yumurta 6 gram protein ve 5 gram yağ içerir. Yumurta vücudunuz için gerekli tüm esansiyel aminoasitleri içerir. Bildiğimiz gibi aminoasitlerin proteinlerin yapı taşıdır. Esansiyel aminoasitler ise vücudumuzda üretilemeyen dışarıdan zorunlu olarak aldığımız aminoasitlerdir. Yumurta proteinleri vücudunuzda hiç atık olmadan yüzde yüz sindirilip kullanılır.

YUMURTA SARISI MI BEYAZI MI?

Yumurtanın beyazı ile sarısı arasındaki temel fark aminoasit açısından farklarıdır. Yumurta beyazı proteinlerin % 63 ü albümin kalanı müsin, mukoid ve avidin; yumurta sarısı ise vitelin ve fosvitinden zengindir. Yumurta sarısı; lizin, lösin,izolösin ve metiyonin içeriği beyaza göre daha çoktur. Aynı zamanda yumurta sarısı vitamin ve mineral açısından daha zengindir. Yumurta aynı zamanda çok iyi bir antioksidan deposudur. Yumurtadan tam fayda sağlama istiyorsanız sarısı ile beyazını birlikte tüketin..

YUMURTA KOLESTEROLÜ YÜKSELTİR Mİ?

Yumurtayı kimi uzmanlar kolesterol yükselttiği için yasaklarken kimileri de önerir.1 adet yumurta ortalama 211 mg kolesterol içerir.

  • Amerikan Kalp Derneği diyet önerilerine göre sağlıklı bireylerin besinlerle aldığı kolesterol miktarı 300 mg ı geçmemelidir. Kolesterolü yüksek olan bireylerinde 200 mg altında olmalıdır.

  • Yapılan çalışmalara göre doymuş yağ oranı yüksek bir diyet ile beslenmenin, yüksek kolesterol içeren besinlerle beslenmeye göre kan kolesterolünü yükseltmede daha etkili olduğu saptanmıştır.

  • Yumurta;5 gram yağın üçte birini doymuş, büyük bir kısmı doymamış ve tekli doymamış yağ asitlerini içerir. Yumurtada bulunan Omega 3 yağ asitleri, lesitinin kan kolesterol üzerine etkisi düşüktür.

Yumurta protein açısından anne sütü ile eşdeğer harika bir besindir. Bu yüzden yumurtayı mutlaka beslenmenize ekleyin..

Sağlıklı ve huzurlu günlere…

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu