Hastalıklarda Tıbbi Beslenme Tedavisi

Diyabetli bireyler, kan şekerlerini denetim altında tutabilmek için özel yiyeceklere gereksinim duymazlar. Birinci diyabet tanısı konduğunda, herkes sizin için neyin özgür, neyin yasak olduğuna dair pek çok teklifte bulunacaktır.

Sağlıklı beslenme herkes için ortaktır. Diyabetli bireyler, kan şekerlerini denetim altında tutabilmek için özel yiyeceklere muhtaçlık duymazlar. Birinci diyabet tanısı konduğunda, herkes sizin için neyin özgür, neyin yasak olduğuna dair pek çok teklifte bulunacaktır. Meğer yeni beslenme tedavisinde yasaklı besinler yer almaz. Bilmeniz gereken, kan şekerini hangi yiyeceklerin yükselttiği, bu yiyecekleri ne ölçüde tüketmeniz gerektiği ve bu beslenme planının sizin tedavinize (insülin tipi ve dozları), fizikî aktivite programınıza uygun olup olmadığıdır .

Diyabet ortaya çıktığından bu yana, pek çok kuruluş, bilimsel çalışma sonuçlarına dayanan teklifler yayınlamıştır.

Bu tekliflerin ortak gayesi;

  • Kan şekerinin,
  • Kan yağlarının (kalp-damar hastalığı riskini azaltmak için),
  • Kan basıncının amaç aralıkta tutulması ,
  • Yaşam kalitesinin arttırılması olmuştur .
  • Kişiye mahsus düzenlenen tıbbi beslenme tedavisi, Hba1c seviyelerinde %1-2 (yeni teşhis konmuş diyabetli bireylerde ise %3’e yakın) azalma sağlamaktadır .

Kan şekerini istikrarda tutmak için kullanılabilecek pek çok öğün planlama formülü vardır. Değişim listeleri , el porsiyon sistemi , karbonhidrat sayımı, tabak modeli, glisemik indeksyöntemi bireye uygun olmak kuralıyla tercih edilebilir . Karbonhidrat sayımı, bilhassa Tip 1 diyabetli bireylerde, metabolik denetim üzerinde epey tesirli bir sistemdir .

Seçilen formül ne olursa olsun, diyabet tedavisinin başarılı olması fakat diyabetli bireyin merkezde olduğu, tecrübeli bir diyabet grubu ile çalışarak mümkün olacaktır.

Başa dön tuşu