HİBİSKUS

HİBİSKUS’UN HİPOTANSİF ETKİSİ

Mekke Gülü, Jamaica Gülü ve Nar Çiçeği olarak isimlendirilen Hibiskus Sabdariffaun bitkisi sıcak iklimlerde yetişmektedir. Ülkemizde de bu bitkinin yöreden yöreye isimleri amber çiçeği yahut gülhatmi olarak da bilinmektedir. Hibiskus’un birçok yararı olduğu söylenmekte olup, bu yazımızda en çok bilinen bir bahis olan tansiyon hastalığı ve kalp üzerine tesirinden bahsetmek istiyorum. Fakat birinci evvel yararlarının neler olduğuna şöyle bir bakalım derim.

Hibiskus bitkisinin içerisinde bulunan magnezyum, kalp üzerine olumlu tesirleri olduğu söylenmiştir. Ayrıyeten yüksek C vitamini tesiri ve âlâ bir Demir deposu olması bu bitkinin güçlü bir antioksidan özelliğini göstermektedir. Ancak demir konusunda ne kadar varlıklı olsa da demir eksiliğine bağlı anemisi olanlarda bu bitkiyi tüketmenin uygun olmayacağı ve bu bitkiyle ilgili kürlerin, karışımların yeterli gelmeyeceği bilinir. Hibiskus’un laktasif tesirli olduğu bilinir ve karında şişlik, bağırsak düzensizliğini giderdiği söylenir.

Hibiskus üzerine yapılan araştırmalardan “Journal of Alternative and Complementary Medicine” yayının 2009 yılında yayımlanan araştırmasında günde 2 bardak hibiskus bitkisinin çayı olarak tüketenlerde berbat kolesterol diye isimlendirilen LDL’yi azalttığı, uygun kolesterol olarak bilinen HDL’yi arttırdığı söylenmiştir.

Tansiyon Düşürücü Tesiri

Hibiskus bitkisinin lisandan lisana dolaşan tansiyon düşürücü tesiri araştırmacıların dikkatini çekmiş ve ”Journal of Ethnopharmacology” de yayınlanan araştırmada hibiskus çayının hipertansiyon üzerine tesiri incelenmiş. Araştırmaya 80 hasta dahil edilip, bir kümeye 150gr hibiskus çayı ve başka kümeye ise olağan bir çay verildi. Her gün belirtilen ölçüde tüketen hastalar sonunda ise hibiskus çayını tüketenlerde küçük ve büyük tansiyonlarında azalma olduğu ve halk inancının doğruluğu böylece kanıtlanmış olmaktadır.

Güvenli olarak kullanım dozunun iki bardak olduğu, bunu sistemli kullanan hipertansiyon hastası olan şahıslarda tansiyonu düşürdüğü “Journal of Human Hypertension” mecmuasında yazılmıştır.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri

  1. Her besinin aşırısı ziyanlı olabileceği üzere hibiskus bitkisinin de fazla kullanımı kan basıncını fazlaca düşürdüğü için hipotansif olan bireylerde baygınlığa neden olabilir.

  2. Bazı bireylerde fazla tüketimi halüsinasyonlar görmesine neden olmaktadır

  3. Hamile olan bayanların tüketmemesi önerilir. Tüketilmesi sonucu birçok bitki çayının tesiri üzere düşük yapma durumuna neden olmaktadır.

  4. Tansiyon ve kolesterol ilacı kullanan bireylerin bu bitkiyi tüketmeden evvel hekiminden bilgi alması gerekmekte olup, bu cins bitkilerin ilaç ile etkileşimi oluşabilmektedir.

Hibiskus Bitkisinin Çayı Nasıl Yapılır?

Hibiskus çayı hazırlamak için birinci evvel bir bardak suyu kaynatın ve 2 yemek kaşığı kadar kurutulmuş hibiskus bitkisinden içine atın. 10-15 dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz. Unutmayın bu çeşit bitki çaylarını çoklukla demleme yordamı yapılır, kaynatma süreci yapılmaz. İçerisinde bulunan faydalı unsurların öleceği söylenmektedir.

Ve son olarak size söyleyeceğim şey her besinin sizin bedeninize bir tesiri vardır. Kıymetli olan bunu gerçek halde ve uygun dozlarda kullanmaktadır. Hiçbir vakit doktora müracaattan kulaktan dolma bilgilerle bu tıp çayları, bitkileri yani tüm besinleri tüketmeyin. Sağlıklı günler dilerim.

Başa dön tuşu