İğde’nin Yararları

Kilo Verdirme Konusunda Uzman Meyve; İĞDE

İzmir’de diyetisyen olarak çalışmak çok büyük talih diye düşünüyorum. Zira İzmir, zerzevat ve meyvenin tazelik ve lezzet bakımından tepeye ulaştığı kentlerimizden bir tanesi. Durum bu türlü olunca İzmirli bir diyetisyen olarak yeni zerzevat ve meyveler ile diyet yemek tanımı denemek ve denediğimiz besinleri araştırmak kaçınılmaz oluyor. Bu hafta sizlere hem sıhhatinizi gözetici hem de zayıflamanıza yardımcı olacak bir besini araştırdım. Ben okudukça iğdeyi çok sevdim, umarım sizlerde yazının sonuna gelince benimle hemfikir olursunuz.

Latince ismi Elaeagnus Angustifolia olan iğde ekseriyetle Güneydoğu ve İç Anadolu bölgesinde yetişmektedir. Türkiye’de en çok tüketilen çeşidi ise kuş iğdesi ismi verilen cinsidir.

Yabani iğdenin olgun meyve ve çekirdekleri; flavonoidler, likopen, karotenoidler, fitosteroller ve A, B1, B12, C, E, K, P vitaminlerinden zengindir. Yani kısaca uygun bir antioksidandır ve bu özelliği nedeniyle kardiyovasküler sistemi ve bağışıklığı güçlendirici, yaşlanmaya, iltihaba, mide-bağırsak ülserlerine, kansere ve radyasyonun tesirlerine karşı hamidir.

İğdenin öbür bir kıymetli özelliği omega-7 yani palmitoleik asit kaynağı olmasıdır. Çok sık duymadığımız omega-7, Tibetliler ve Moğollar tarafından klasik ilaç olarak kullanılan bir besin öğesidir. Bilhassa akciğerler, mide, dalak, kan dolanımı üzerine farmakolojik tesirlerinin olduğu yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır ve birinci defa 1977 yılında, Çin Sıhhat Bakanlığı tarafından resmi olarak kaynaklara geçmiştir.

Ayrıyeten Omega 7, derinin doğal bir bileşenidir bu yüzden cildi nemlendirici ve onarıcı tesiriyle bilinmektedir. Bu özelliği ile yanık ve güzelleşmeyen yaraların tedavisinde ve egzama üzere hastalıkların tedavisinde kullanılır. Vajinal kuruluk ve göz kuruluğu üzere hastalıkların tedavisinde de tesirlidir. Son yapılan çalışmalarda, Omega 7’nin saç ve tırnak üzerindeki olumlu tesirleri de saptanmıştır.

Omega 7 yağ asidinin başka bir özelliği ise, insülin düzeyinin düzenlenmesine yardımcı olarak yağ metabolizmasını düzenlemesi ve münasebetiyle kilo denetimine yardımcı olmasıdır. Bu mucizevi unsur birebir vakitte metabolizmayı hızlandırarak bedenin insülin hassasiyetini artırır. Böylelikle beden glikozu yağ olarak depolamak yerine güce dönüştürür ve kilo denetimi kolaylaşır. Yani zayıflamak isteyenler diyetisyenin verdiği listeye ek olarak iğde eklerlerse kilo verme süreçlerini hızlandırmış olacaklardır.

İğdenin başka değerli özelliği barsak tertibini sağlamasıdır. Bilhassa ishal tedavisinde iğde sık kullanılan besinlerden birisidir.
İğde meyveleri balla macun yapılıp kullanıldığında sportmenlerin performansında artışa sebep olur. İdrar Tutamama sorun yaşayanlar için tedavi gayeli kullanılır. Mide bulantısı ve kusmanın tedavisinde tesirlidir.İğde çiçekleri kaynatılıp balla tadlandırılarak içilmiçmek öksürüğü azaltır.

Palmitoleik Asit içeriği ile damarlarda dolaşan kolesterol ölçüsünün düşürülmesine ve damar çeberlerinin esnekliğini korunarak sağlam kalmasında tesirli olur.

Ayrıyeten C vitamin depose olan bu lezzetli besinin tüketim vakti Eylül-Ekim aylarıdır. Sağlıklı tüketim için gerçek aylarda kullanmaya itina gösterelim.

Kısaca bedenin sindirim sisteminden, dolanım sistemine kadar pek çok kısmında olumlu tesiri olan iğdeyi hayatımızdan eksik etmeyelim. Tabi ki herşeyin azı karar, birçok ziyan ideolojimizi unutmadan, ölçülü ve istikrarlı olarak.

Başa dön tuşu