İnsan Neden Psikolojik Desteğe İhtiyaç Duyar?

Uzun yıllar psikoloğa gitmek ‘delilik’ olarak adlandırıldığı için insanlar bu konuda çekimser davranmışlardır. Hatta çoğunlukla baskı ile gidilmiş ve bu durumun yayılmasını çevresi tarafından duyulmasını insanlar istememiştir. Fakat günümüzde bilimin gelişmesi ve eğitimle birlikte insanların düşünceleri değişerek bu alana duyulan ihtiyaç önemli hale gelmiştir. Günümüzde, bir çok sağlık sorunları, psikolojik sorunların kaynağı olarak görülmektedir. Insanların hayatlarında yaşadıkları zorlu süreçlerin zihinlerini ve bedenlerini nasıl etkilediğini, şimdilerde psikolojik birikimlerin sonucu olarak açıklanmaktadır.

İnsan yaşamı boyunca çeşitli nedenlerle hayatlarının bazı dönemlerinde zorlu süreçlerden geçebilir. Deneyimledikleri duygular, hisler zamanla günlük yaşam enerjilerini düsürmeye, sağlıklı karar verememe, olumsuz benlik algıları gelişerek hayattan keyif alma düzeyi düşer bununla birlikte kişinin sosyal hayatı, ilişkileri sekteye uğrar. Bu olumsuz gelişmelerin ruh sağlığını büyük ölçüde olumsuz etkiler. Psikoloji; insanlara duygu-düşünce-davranışlarını anlamlandırma, kökeninde yatan sebepleri bulma konusunda yardımcı olur. Bu tür bir profesyonel anlayışla, bir psikolog, stres yönetimini ve geçmiş davranışları anlamaya dayalı davranışlarını geliştirmelerine içgörü kazanmalarını sağlar. Insanlarda bilinç ve bilinçdışı her zaman aktif olarak çalışır fakat biz beynimizin neleri depolayıp neleri sildiğini, neleri depo edip biriktirdiğini bilmeden yaşantımızı sürdürürüz Hayatımızda bazı durumlar bizleri derinden etkiler, bazen yoğun duygularla yaşıyor, bazen farkında olmadan unutuyoruz ancak bilinçdışımız olayları kaydetmeye depolamaya devam ediyor. Ruhsal olarak etkilenmediğimizi düşündüğümüz birçok olaylar travmatik sonuçlar doğurabiliyor. Zaman geçtikçe vücudumuz bize biriktirdikleriyle ilgili cevap veriyor. Örneğin, panik bozukluklar, kısmı felçler, uzun süreli baş ağrıları, gibi sebebi bulunamayan hastalıkların çoğu psikolojiyle bağlantılıdır. Özellikle Depresyon gibi durumlarda yaşam kalitemizi ciddi anlamda etkileyen, günlük yaşamda uyum sağlamakta güçlük çekeriz. Temelinde psikolojik sorunların olduğu bilinmektedir.

Psikoloğa neden ihtiyaç duyarız sorusunun cevabı sadece iki kişinin karşılıklı konuştuğu tavsiye verildiği bir yapı değildir. Sadece yüzeysel sorunların ortaya döküldüğü bir ortam değildir. Bizler fiziksel olarak sağlıklı olmaya ne kadar ihtiyaçımız varsa, ruhsal olarak da bir o kadar sağlıklı olmaya ihtiyaç duymaktayız. Burada psikolojik danışmadaki hedef kesinlikle danışanın psikoloğuna bağımlı hale gelmesi veya çevresindeki insanları değiştirmeye yönelik bir destek süreçi değildir. Bu sebeple psikoloğun kişiyi  yönlendirmesi değil kişiye hayatına dair, kendisine dair bireysel keşiflerde bulunmasında yardımcı olmaktır. Psikolojik destekte hedeflenen, kişinin psikoloğa başvurmasına sebep olan temel sorunların kökenini tespit etmek ve kişinin aynı durumla karşılaştığında, bu durumun üstünden gelebilmesi için izlenecek yola dair, gerekli beceri ve içgörü kazanmasını sağlamaktır.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu