İnsülin Direnci Ve Beslenme

İnsülin Direnci Ve Beslenme :

İnsülin, pankreasın beta hücrelerinden salgılanan ve kan şekerini düşürmeye yaran bir hormondur.Glukoz (şeker), insülin reseptörlerine bağlanarak hücre içine girer ve kan şekerini istikrarlar. Lakin insülin direnci olan şahıslarda hücredeki insülin reseptörleri, insüline karşı duyarsızlık geliştirir ve glukoz hücre içine girmekte zorlanır. Bu durum daha çok insülin salınmasına neden olur. Çok salınan insülin, açlık hissine, daima bir şeyler yeme isteğine, bilhassa tatlı isteğine neden olur.

Hareketsizlik, obezite, sistemsiz beslenme, gerilim bu direnci tetikleyen en kıymetli faktörler ortasındadır. İnsülin direnci, kanda, açlık insülin ve açlık glukoz bakılarak HOMA-IR kıymeti ile hesaplanır.

Bu bedel 2,5 un üzerinde çıkarsa sizde insülin direnci olduğunu gösterir. En kıymetli tedavi formülü ise beslenme tedavisidir. Glisemik indeksi düşük besinler kan şekerini daha yavaş yükselttiğinden, tokluk hissini arttırır ve kilo randımanını dayanaklar. Bu nedenle pirinç, patates, mısır, havuç, beyaz ekmek, tatlı üzere nişasta ve glisemik indeks oranı yüksek olan karbonhidratlar yerine, tam buğday ekmek, yulaf, tam tahıllı makarna, bulgur, zerzevat üzere glisemik indeksi düşük, tam tahıl yüklü karbonhidratlar beslenmeye eklenmelidir.

Beslenme programı şahsa özel olmalıdır ve diyetisyen denetiminde detaylı yağ, kas ölçümüne nazaran planlanmalıdır. Kilo vermek ve beden yağlanmasını azaltmak insülin direncinin düşmesinde en değerli noktalardan biridir. Bu nedenle yağ ve karbonhidrat yüklü beslenmeden kaçınılması gerekir.

Uzun periyodik açlıklar, kan şekerini istikrarsızlaştırır ve karbonhidrat isteğini arttırır. Bunu engellemek için sistemli olarak günde 3 ana, 2 ya da 3 orta öğün yapılmalıdır İnsülin direncinin olağana gelebilmesi için yapılması gereken en kıymetli şeylerden biri de her gün 30-40 dk ortası orta tempoda yürüyüş yapmaktır.

Başa dön tuşu